Sehnalová (ČSSD): Evropský parlament chce posílit vymáhání práv spotřebitelů

21.03.2017 15:46 | Zprávy

Poslanci Evropského parlamentu dnes ve Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO) přijali svoji pozici k návrhu nařízení o spolupráci dozorových orgánů na ochranu spotřebitele, jehož hlavní zpravodajkou je za Evropský parlament Olga Sehnalová (ČSSD). Cílem nařízení je zlepšit vymáhání spotřebitelských práv v EU.

Sehnalová (ČSSD): Evropský parlament chce posílit vymáhání práv spotřebitelů
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Návrh má podstatně rozšířit pravomoci dozorových orgánů, mezi které patří například Česká obchodní inspekce nebo Český telekomunikační úřad, v oblastech vyšetřování, vymáhání práva a stanovení nápravných opatření. V případě hrozícího rizika závažné a nenapravitelné újmy, poškozující zájmy spotřebitelů, budou moci dozorové orgány vyžadovat například pozastavení internetové stránky v případě, že její provozovatel nereaguje a odmítá zjednat nápravu.

Dozorové orgány by také měly mít pravomoc požadovat informace od registrátorů domén a bank ke zjištění totožnosti odpovědného obchodníka. V neposlední řadě by měly mít i pravomoc ukládat sankce a zajišťovat odškodnění spotřebitelů v přeshraničních případech porušování práva.

„Efektivní vymáhání je klíčovým prvkem ochrany spotřebitele uvnitř jednotného trhu. V přeshraničních případech je situace ještě náročnější,“ vysvětlila Olga Sehnalová.

Díky návrhu budou možné lépe koordinovat vyšetřování spotřebitelských trhů, tzv. sweepy. Ty by měly dozorové orgány svolávat vždy, když tržní trendy, stížnosti spotřebitelů nebo jiné náznaky ukazují, že mohlo dojít nebo již dokonce dochází k rozsáhlým porušováním právních předpisů na ochranu spotřebitele, a to nejen v online prostředí, jako tomu bylo dosud. Podle zpravodajky Sehnalové by tak na řadu mohla přijít i otázka dvojí kvality značkových výrobků.

Pozice výboru IMCO také posiluje postavení spotřebitelských organizací, které budou moci dozorovým orgánům oficiální cestou poskytovat informace o podezření na porušování práv spotřebitelů. Zároveň by v momentě, kdy upozorní na přeshraniční porušování právních předpisů, měly od příslušného dozorového orgánu dostat zpětnou vazbu, zda a jak je s podnětem naloženo.

“Donucovací orgány potřebují trvale spolupracovat a mít dostatečné pravomoci a nástroje k řešení přeshraničních porušení spotřebitelského práva, a to nejen v online prostředí. V tomto ohledu pozice Evropského parlamentu výrazně posiluje současný systém spolupráce mezi vnitrostátními orgány, více chceme zapojit i spotřebitelské organizace," okomentovala výsledek hlasování Olga Sehnalová.

Dnešním hlasování výbor IMCO dal poslankyni Sehnalové mandát k tomu, aby zahájila za Evropský parlament jednání se zástupci členských států v Radě EU o konečné podobě této legislativy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Adamec (ODS): Trutnov má nakročeno do světa

6:15 Adamec (ODS): Trutnov má nakročeno do světa

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozvoji Trutnova.