Sehnalová (ČSSD): Věci, které se zdají přirozené, často narážejí na překážky

07.07.2017 20:56 | Zprávy

Pravidla pro lepší přístup ke knihám, novinám nebo časopisům ve formátech, jako je Braillovo písmo, audioknihy a velkoformátové tisky, schválili ve Štrasburku poslanci Evropského parlamentu.

Sehnalová (ČSSD): Věci, které se zdají přirozené, často narážejí na překážky
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Na světě žije zhruba 285 milionů osob se zrakovým postižením, které mají velmi omezený přístup ke knihám a tištěným materiálům. Evropský parlament dnes schválil pravidla, která přizpůsobí legislativu EU mezinárodním závazkům vyplývajícím z Marrákešské smlouvy. Tuto smlouvu o usnadnění přístupu osob se zrakovým postižením k autorskoprávně chráněným dílům Unie podepsala již v roce 2014.

„Věci, které se zdají přirozené, často naráží na překážky formálního rázu, v případě přístupnosti knih a tištěných materiálů lidem se zrakovým postižením pak na autorské právo. Implementační akty k Marrákešké smlouvy jsou konkrétním příspěvkem pro zlepšení situace konkrétních lidí, v tomto případě lidí se zrakovým postižením. Jenom v Evropské unii jich žije na 30 milionů,“ uvedla poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová, předsedkyně parlamentní meziskupiny pro práva osob s postižením.

„Podíl publikovaných knih dostupných ve formátech přístupných pro osoby se zrakovým postižením je nyní v členských státech EU pouze 7 – 20 %, v rozvojových zemích pak pouze jedno procento," doplnila poslankyně.

Nová pravidla zlepší přístup osob se zrakovým postižením ke knihám tím, že odstraní překážky v oblasti autorských práv. Zlepší také přeshraniční oběh tiskovin, takže nevidomí si budou moci přečíst přístupné knihy ze všech zemí EU a třetích zemí, které podepsaly Marrákešskou smlouvu. Členské státy budou mít také možnost nastavit omezené systémy odškodnění pro vydavatele, pokud budou jejich knihy upraveny do kopií přístupných formátů. Návrh dvou příslušných evropských norem musí být nyní ještě formálně schválen Radou ministrů EU.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Stanjura: Reálné mzdy by se měly zvýšit o více než 4 %

22:31 Ministr Stanjura: Reálné mzdy by se měly zvýšit o více než 4 %

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výhledu do roku 2025.