Semelová (KSČM): Žádný opoziční návrh neprošel

01.02.2024 4:31 | Ze sítí

Informace z lednového jednání pražského zastupitelstva, publikovaná na svém facebookovém profilu

Semelová (KSČM): Žádný opoziční návrh neprošel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marta Semelová

Celkem rychle projednali pražští zastupitelé program lednového zasedání. Ukázalo se, že nejlepší cestou, jak předejít obvyklé mnohahodinové diskuzi, je zařadit ožehavé otázky do programu předem. Nebylo by to ovšem pražské zastupitelstvo, aby vše neprošlo hladce. Ač před hlasováním o pozměňovacích návrzích k programu byla opakovaně prodlužována přestávka, k dohodě nedošlo a výsledek byl, že žádný opoziční návrh neprošel. Zato se následně hodiny a hodiny diskutovalo.

Občané mají opět smůlu

Marné bylo volání občanů (opakující se už několik měsíců) po tom, aby byla projednána úprava jednacího řádu tak, aby mohli všichni přihlášení interpelovat bez rizika, že se na ně nedostane. To se v současnosti často stává, zvlášť když je k jednomu problému přihlášeno víc lidí. Ti ostatní pak mají většinou smůlu. Neřku-li, že si většina z nich bere na den jednání dovolenou. Ráno musí dorazit, aby se k interpelacím přihlásili, a potom čekat do půl jedné, kdy interpelace občanů začínají. Právě těmto komplikacím by měla zabránit navržená úprava, o jejíž projednávání však stále není zájem. Po změnách ve prospěch občanů přitom volal zastupitelský klub KSČM už před lety.

Na prevenci peníze nebudou

Ani návrh na vyhlášení dotačního programu na zajištění podpůrných profesí na mateřských a základních školách nedostal od zastupitelů zelenou. Návrh byl motivován výsledky průzkumu situace na školách a také zprávou Národního ústavu duševního zdraví. Cílem bylo získat odborníky pro pozic sociálních pedagogů, asistentů a školních psychologů, kteří na školách chybějí.

Stejně dopadl i apel na zřízení, respektive znovuobnovení zrušené linky důvěry v bohnické psychiatrické léčebně. Fungovala od roku 1991 jako prevence problémových situací (včetně sklonu k sebevraždám), do nichž se dnes dostává stále víc lidí. V roce 2022 na tuto linku volalo 30 lidí denně. Provozovalo ji ministerstvo zdravotnictví, město se na provozu linky finančně podílelo.

Ač pražská koalice funguje na stejné bázi (složení), jako pravicová vláda Petra Fialy, k domluvě mezi nimi nedošlo. Výsledkem je, že unikátní linka důvěry vzala za své. Šetřit se prostě podle těchto koalic musí.

Novela zákona o obcích přesouvá kompetence zastupitelstva směrem k radě města

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

9:15 Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

Vláda Petra Fialy zase sestavila výrazně schodkový rozpočet. Schodek 230 miliard korun v situaci, kd…