V rámci cesty se místopředseda Drahoš sešel s nejvyššími ústavními činiteli země – prezidentem, premiérem, předsedou Legislativního dvora i řadou ministrů. Zúčastnil se rovněž zahájení výstavy Hrady a zámky v Národním tchajwanském muzeu či zahájení činnosti Českých center v Tchaj-peji. Důležitým aspektem cesty byl také investiční seminář s podnikateli v oblasti polovodičů.
1. místopředseda Senátu Jiří Drahoš uvedl: „Jsem rád, že se podařilo naplnit cíl cesty, a to pokračovat v rozvoji česko-taiwanských vztahů zejména v oblasti kultury, vědy a výzkumu. Velmi kladně hodnotím zejména výsledky investičního semináře pro taiwanské firmy v oblasti polovodičů." Zároveň dodal: „Těší mě, že české a taiwanské vztahy v mnoha oblastech prosperují, s Taiwanem sdílíme prioritu ve vývoji moderních technologií - investice do polovodičů, kvantových počítačů, robotiky, umělé inteligence či vesmírného průmyslu. I proto na Taiwanu posilujeme svou přítomnost otevřením poboček CzechInvestu, naší organizace na podporu investic, a Českých center se zaměřením na kulturu a veřejnou diplomacii.“
1. místopředseda Senátu Drahoš se v rámci své pracovní cesty sešel s řadou nejvyšších taiwanských ústavních činitelů, včetně prezidenta Williama Laie, předsedy Zákonodárného dvora Han Kuo-yu, premiéra Cho Jung-tai či viceprezidentky Hsiao Bi-Khim. Tématy jednání byly dlouhodobá hodnotová i finanční podpora Ukrajiny, podpora ČR v úsilí zapojení Taiwanu do mezinárodních organizací, zmíněno bylo také nedávno přijaté usnesení Senátu, týkající se této problematiky (ZDE). Z rukou šéfa Legislativního dvora Taiwanu obdržel místopředseda Drahoš vyznamenání – Medaili cti za parlamentní demokracii.
Místopředseda Drahoš se dále zúčastnil zahájení výstavy „Hrady a zámky“ v Národním taiwanském muzeu či zahájení činnosti Českých center v Tchaj-peji. Svou činnost České centrum v Tchaj-peji zahájilo výstavou ikonických českých fotografií. Vedle tradičního uměleckého dědictví bude představovat současnou českou tvorbu a hodnoty, z nichž vychází. České centrum dále rozšíří a doplní již probíhající kulturní aktivity České ekonomické a kulturní kanceláře zde působící. 1. místopředseda horní komory Drahoš dodal: „Těší mě, že zahájením aktivit Českého centra v Tchaj-peji došlo k posílení naší diplomatické mise na Taiwanu. Jde o další z důkazů skvělé úrovně česko-taiwanských vztahů.“
Senátní delegace byla tvořena také zástupci Úřadu vlády, Ministerstva průmyslu a obchodu, Akademie věd, Národního muzea, Národního památkového úřadu, Univerzity Karlovy, Vysokého učení technického v Praze, Masarykovy univerzity či Českých center.
Hlavním cílem cesty místopředsedy Drahoše bylo prohloubení spolupráce mezi Českou republikou a Taiwanem ve vědecké oblasti, zejména ve společných projektech zaměřených na polovodiče v souvislosti s investicemi taiwanské společnosti na výrobu polovodičů TSMC ve střední Evropě. Cesta tak navázala na jeho předchozí návštěvu v září 2022 (více ZDE).
Závěry z cesty byly představeny na tiskovém briefingu v úterý 18. června, videozáznam naleznete ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV