Senátor Fischer: K mezinárodnímu zatykači na izraelského premiéra

27.11.2024 13:02 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k mezinárodnímu zatykači na izraelského premiéra Netanjahua.

Senátor Fischer: K mezinárodnímu zatykači na izraelského premiéra
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Fischer

Vydání mezinárodního zatykače na izraelského premiéra Netanjahua a na bývalého ministra obrany Galanta Mezinárodním trestním soudem (ICC) nemá zastínit to, co mu předcházelo: barbarský útok Hamásu na civilisty v Izraeli 7. října 2023. Jak v tomto kontextu chápat rozhodnutí soudců?

Premiér Netanjahu od počátku označuje izraelskou reakci za „válku“.

Tím na sebe od první chvíle vztáhl pravidla pro vedení války. Jak známo, i pro vedení války existují pravidla. Ta se vymezují v rámci  mezinárodního práva válečného. A protože během válek je třeba mít ohled na civilní obyvatelstvo, bojové operace podléhají pravidlům také práva humanitárního. 

Pravidla mezinárodního práva v takovém případě nerozlišují, zda účastník válečného střetu je agresorem či obětí. To se bere do úvahy až při soudním líčení. Pravidly se musí řídit všichni aktéři válečného konfliktu. Zprávy o neúměrně vysokých počtech civilních obětí nebo pochybnosti o způsobu vedení války mají posoudit z hlediska viny a trestu nezávislé soudy. V našem případě půjde o soudy v oblasti práva válečného a humanitárního. 

Přestože rozhodnutí vyvolalo odmítavé reakce u ČR, není nám známo, že by někdo z komentujících přečetl rozsáhlý spisový materiál, na jehož podkladě se soudci ICC rozhodli vyhovět návrhu prokurátora vydat mezinárodní zatykač. A přitom právě v oblasti trestního řízení platí, že každý důkaz je třeba posuzovat v úplném řetězci všech důkazů ostatních, které jsou obsaženy ve spisu. Vynášet soudy bez detailní znalosti spisu je nemístné a neprofesionální a může vést k podrývání autority soudní moci. Stěží si lze představit, že by skupina soudců vyhověla prokurátorovi po osmi měsících zkoumání jeho návrhu zcela nepodloženě.

Bagatelizovat nebo zpochybňovat postavení a činnost ICC (stejně jako jakýchkoliv dalších soudních institucí), zpochybňovat morální integritu a profesní erudici soudců a prokurátorů, nebo volat po rozmanitých formách sankcionování soudu, to vše z důvodu osobních zahraničně politických preferencí či sympatií, je krátkozraké a velmi nebezpečné.

Jsem přesvědčen o tom, že by při hledání spravedlnosti v souvislosti s ochranou lidských životů a lidských práv mělo i nadále platit, že ICC i další soudy jsou zde od toho, aby zajistily, že mezinárodně stanovená pravidla platí pro každého. Nejde o nic jiného než o to hájit zásadu rovnosti před zákonem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 7 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Českými médii to jen tak trochu prošumělo

15:06 Zahradil (ODS): Českými médii to jen tak trochu prošumělo

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k zamítnutí posledních dvou federálních žalob proti D…