Senátor Fischer: Robert Fico byl v Moskvě řešit dodávky plynu z Ruska. Ale něco tu nehraje

03.01.2025 20:07 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k jednání slovenského premiéra Fica

Senátor Fischer: Robert Fico byl v Moskvě řešit dodávky plynu z Ruska. Ale něco tu nehraje
Foto: Screen: FCB
Popisek: Pavel Fischer

EU se s Ukrajinou přece dohodla na tom, že závislost na Rusku se musí skončit. I proto se z Ruska  od 1. ledna 2025 dovážet plyn nebude. Ukrajina smlouvu o tranzitu ruského plynu držela roky navzdory válce. A protože je všeobecně známo, že Rusko vývozem plynu a ropy financuje válku proti Ukrajině a už prokázalo, že ohrožuje i bezpečnost dalších států Evropy, je třeba jednat. Je v našem zájmu přestat platit Rusku za suroviny, kterými financuje válku. Rozhodnutí Roberta Fica vyrazit do Moskvy je v rozporu s bezpečnostními zájmy, přišlo pozdě a vychází z odlišné motivace. Neboť nikdo ho nenutil podbízet se takto servilně zrovna Putinovi.

Kdyby opravdu Fico chtěl řešit plyn, mohl si místo toho s Ukrajinou vyjednat tranzit pro plyn nakoupený třeba v Ázerbájdžánu. Anebo si mohl zajet do Prahy či do Vídně a zeptat se, za kolik EUR se tu koupí plyn z jiných než ruských zdrojů. Protože řešení je připravené, jak už ostatně Slovensku oficiálně sdělil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Plynu je dost. Je tu celá síť propojení i velké podzemní zásobníky (vystačí na 3 měsíce). A nové kapacity pro dovozy zkapalněného plynu se staví rekordním tempem. Stačilo se jen zeptat.

Veřejnost je zmatena. Fico rozehrál velkou hru. Společná fotografie z jednání s Putinem byla hned na prvních stránkách novin. Jeho krok vyvolal vážné rozpaky a znepokojuje. A to i na samotném Slovensku. Prezident Pellegrini promluvil jasně. Prý pevně věří, že Ficova návštěva Moskvy nebyla jen samoúčelným krokem, který může výrazně poškodit Slovensko v očích spojenců v Evropské unii a NATO.

Navíc to vypadá, jakoby Fico řešil dodávky plynu snad jako vůbec jediný v celé EU, což není pravda. Státy EU dohodly, že je třeba ukončit závislost na Rusku. Proto se budovala dostatečná kapacita pro dovozy zkapalněného plynu. Dnes v EU funguje na 30 LNG terminálů. Výstavba dalších terminálů pokračuje rekordním tempem.

V Řecku byl uveden LNG terminál Alexandroupolis (kapacita 5,5 mld m3 ročně), v Německu otevřeli Stade (13,3 mld) a Brunsbüttel (plovoucí terminál až pro 10mld m3). Španělsko má šest LNG terminálů (dohromady 60 mld m3) a otevřelo nový terminál Musel. Itálie má nové Piombino, její LNG terminály pojmou až 10 mld m3. Největším dovozcem LNG v EU je Francie, která letos otevřela pátý terminál (Le Havre). Jeho kapacita je 5 mld m3 ročně, polovinu si už rezervovala společnost TotalEnergies, zbývající kapacita je nabízena na trhu prostřednictvím aukcí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Můžete zaručit, že návrh na výpověď bez důvodu za žádnou cenu nepodpoříte?

Vždyť je vůči pracujícím lidem úplně asociální. A hlavně nemyslíte, že je třeba spíš řešit, proč když tvrdě pracujeme, tak většina z nás sotva vyjde s platem? Že máme tak nízkou životní úroveň, že vlastní bydlení je už luxus?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Přijímám tuto výzvu, protože chci bojovat za skutečné změny

15:05 Hřib (Piráti): Přijímám tuto výzvu, protože chci bojovat za skutečné změny

Česká pirátská strana dnes oznámila, že lídrem Pirátů do nadcházejících voleb do Poslanecké sněmovny…