EU se s Ukrajinou přece dohodla na tom, že závislost na Rusku se musí skončit. I proto se z Ruska od 1. ledna 2025 dovážet plyn nebude. Ukrajina smlouvu o tranzitu ruského plynu držela roky navzdory válce. A protože je všeobecně známo, že Rusko vývozem plynu a ropy financuje válku proti Ukrajině a už prokázalo, že ohrožuje i bezpečnost dalších států Evropy, je třeba jednat. Je v našem zájmu přestat platit Rusku za suroviny, kterými financuje válku. Rozhodnutí Roberta Fica vyrazit do Moskvy je v rozporu s bezpečnostními zájmy, přišlo pozdě a vychází z odlišné motivace. Neboť nikdo ho nenutil podbízet se takto servilně zrovna Putinovi.
Kdyby opravdu Fico chtěl řešit plyn, mohl si místo toho s Ukrajinou vyjednat tranzit pro plyn nakoupený třeba v Ázerbájdžánu. Anebo si mohl zajet do Prahy či do Vídně a zeptat se, za kolik EUR se tu koupí plyn z jiných než ruských zdrojů. Protože řešení je připravené, jak už ostatně Slovensku oficiálně sdělil ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček. Plynu je dost. Je tu celá síť propojení i velké podzemní zásobníky (vystačí na 3 měsíce). A nové kapacity pro dovozy zkapalněného plynu se staví rekordním tempem. Stačilo se jen zeptat.
Veřejnost je zmatena. Fico rozehrál velkou hru. Společná fotografie z jednání s Putinem byla hned na prvních stránkách novin. Jeho krok vyvolal vážné rozpaky a znepokojuje. A to i na samotném Slovensku. Prezident Pellegrini promluvil jasně. Prý pevně věří, že Ficova návštěva Moskvy nebyla jen samoúčelným krokem, který může výrazně poškodit Slovensko v očích spojenců v Evropské unii a NATO.
Navíc to vypadá, jakoby Fico řešil dodávky plynu snad jako vůbec jediný v celé EU, což není pravda. Státy EU dohodly, že je třeba ukončit závislost na Rusku. Proto se budovala dostatečná kapacita pro dovozy zkapalněného plynu. Dnes v EU funguje na 30 LNG terminálů. Výstavba dalších terminálů pokračuje rekordním tempem.
V Řecku byl uveden LNG terminál Alexandroupolis (kapacita 5,5 mld m3 ročně), v Německu otevřeli Stade (13,3 mld) a Brunsbüttel (plovoucí terminál až pro 10mld m3). Španělsko má šest LNG terminálů (dohromady 60 mld m3) a otevřelo nový terminál Musel. Itálie má nové Piombino, její LNG terminály pojmou až 10 mld m3. Největším dovozcem LNG v EU je Francie, která letos otevřela pátý terminál (Le Havre). Jeho kapacita je 5 mld m3 ročně, polovinu si už rezervovala společnost TotalEnergies, zbývající kapacita je nabízena na trhu prostřednictvím aukcí.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV