Senátor Hilšer: Myslím, že si skutečně zahráváme s vlastnickými právy

25.08.2021 15:28 | Zprávy

Projev na 15. schůzi Senátu 25. srpna 2021 k energetickému zákonu

Senátor Hilšer: Myslím, že si skutečně zahráváme s vlastnickými právy
Foto: Vít Hassan
Popisek: Marek Hilšer

Vážení pane předsedající, vážené kolegyně, kolegové,

prosím, přijměte moji omluvu za to, že dnes opět otevírám problematiku tlakových lahví. Ale po určitých reakcích, nebo řekl bych i bouřlivých reakcích na pozměňovací návrh našeho kolegy, pana senátora Voseckého, se vlastně otevřel svým způsobem zajímavý, ale zároveň palčivý problém, který, jak bych řekl a jak jsem vycítil, pálí všechny zájmové skupiny kolem obchodu s propan-butanem. A mě tak do jisté míry ta otázka, která se otevřela a kterou pan senátor otevřel, připomíná takové jako šalamounské rozhodování o sporu dvou matek, které se přou o to, komu patří vlastně to dítě. Akorát že na tu naší realitu bychom mohli říct, nebo alespoň tak jak já to cítím, jak já to vnímám, že jde o spor, komu vlastně patří ty propan-butanové lahve, kdo se o ně má starat, kdo za ně nese odpovědnost, a tudíž kdo je má nebo kdo by je měl nebo kdo je může plnit.

Možná bychom si mohli myslet, že na tu první otázku, komu ty lahve v skutečnosti patří, tak může být snadná odpověď, že jo? Protože řekli bychom si, že dnes je poměrně jasné, co komu patří. Ale ono to tak úplně není. A také především proto, že se to týká tak trochu privatizace, a to jsou vždycky trochu problémy. A já, dříve, než se budu tou otázkou podrobněji zabývat, a slibuji, že nebudu moc dlouhý, tak myslím, že je třeba říci, že v tom byznyse s propan-butanem, alespoň tak jak jsem to pochopil, se z hlediska vlastnictví těch lahví vyskytují dvě základní skupiny těch tlakových lahví na propan-butan.

Jedny, které bychom mohli nazvat předprivatizační lahve, a poprivatizační lahve. Ty předprivatizační lahve, abych to ozřejmil, a možná asi to víte a omlouvám se, pokud nosím dříví do lesa, tak jsou ty lahve, které prostě fungovaly před rokem 1993. A potom tedy došlo k privatizaci a nějakým způsobem byly převedeny na ty, kteří zprivatizovali ten byznys. A ty poprivatizační lahve, tak to jsou ty lahve, které už si pořídili majitelé, nebo respektive ti aktéři sami tedy po privatizaci. Ty předprivatizační lahve je možné rozdělit na malé lahve, o nichž nejsou spory, co se týká vlastnictví, a pak na ty větší lahve, zhruba na 5 kg a více, jež jsou předmětem sporu. A to jste možná mohli vyčíst i v těch e-mailech, které jste dostali.

Takže máme tady dvě strany sporu. Ty velké plnírny, které privatizovaly ty podniky, a ty reprezentuje Česká asociace LPG. A řekl bych, a když tak mě opravte, malé plnírny, které reprezentuje Český svaz plníren propan-butanových lahví. My jsme dostali také dopis od této asociace nebo tohoto svazu. No a co se děje? První strana sporu, ty velké plnírny, tvrdí, že ty velké předprivatizační lahve jsou v jejich vlastnictví, že je zprivatizovali, neboť je zakoupili během té privatizace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Kuba: Ocenění medailisty z her XI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR

22:31 Hejtman Kuba: Ocenění medailisty z her XI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR

Medailisty z XI. zimní olympiády dětí a mládeže ČR 2025 přijali a ocenili ve středu 19. února předst…