Jak v Beskydech skloubit lidské aktivity a neničit živou přírodu?
V pátek jsem se pracovně vrátil ke své profesi - ochraně přírody, zúčastnil jsem se pracovního jednání, nebo spíše společné pochůzky, v okolí nejvyšší hory Beskyd – Lysé hory, které zorganizovala Správa Chráněné krajinné oblasti Beskydy společně s Lesní správou Frýdek-Místek.
Na pochůzku byla pozvána vedení obcí z širšího okolí této majestátní hory. Smyslem této akce bylo zástupcům obcí přiblížit nejcennější části přírody v této části hor a diskutovat nejožehavější otázky spojené s jejich smysluplnou ochranou a jejich zachováním i pro další generace.
Jako zcela zásadní se jeví sladění zájmů rekreačního využití zájmového území s tím, co dané území snese z hlediska zájmů ochrany přírody. Ukazuje se, že zatížení některých částí Beskyd, a Lysá hora k nim bezesporu patří, je obrovské, míra některých sportovních aktivit (noční sportovní akce, skialpinismus, nelegální motorismus, atp.) přestává být únosná a má výrazný negativní dopad na živou přírodu.
Starostky a starostové měli možnost při tomto neformálním setkání získat větší povědomí o přírodních hodnotách navštíveného území. Bylo diskutováno o možnostech intenzivnější spolupráce obcí v ochraně beskydské přírody. Mile mě překvapila velká účast zástupců obcí a jejich zájem o danou problematiku.
Velmi pak oceňuji tento způsob komunikace Agentura ochrany přírody a krajiny – Správa CHKO Beskydy se zástupci komunálních politiků, ukazuje se, že je to obtížná, ale velmi nutná a potřebná cesta, jak sladit zájmy ochrany přírody s aktivitami, na které mají zásadní vliv obce a města. Samozřejmostí určitě není ani aktivní spolupráce ochranářů s lesními hospodáři, zdá se však, že na území Lesní správy Frýdek-Místek to jde.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV