Senátor Wagenknecht: K čemu to je, když se evidují pouze hotovostní platby?

14.12.2022 16:03 | Zprávy

Projev na 4. schůzi Senátu 14. prosince 2022 k zrušení zákona o evidenci tržeb

Senátor Wagenknecht: K čemu to je, když se evidují pouze hotovostní platby?
Foto: archiv
Popisek: Lukáš Wagenknecht

Děkuji za slovo, pane předsedo, vážený pane ministře, kolegyně, kolegové.

Jenom doplním kolegu Goláně, protože hodně věcí už tady padlo. U toho projektu i u začátku jsem byl, když se to nějakou formou uvažovalo na ministerstvo financí, a tam byl ještě jeden projekt, který má smysl, tzv. párování faktur. To je věc, která je logická, která opravdu je efektivním kontrolním mechanismem, když někdo chce podvádět, vystavovali falešné faktury, které se dávaly do účetnictví, pak se stornovaly atd.

Systém funguje dál a je efektivní, celosvětově užívaný, logický, on-linový, nic nestojí, je fakt efektivní. K tomuto samotnému bych zmínil k určitým reakcím, které tady padly, co tady říkali předřečníci. Jedna věc k těm auditorům. Auditoři tady nejsou od toho, aby optimalizovali výsledky hospodaření nějaké společnosti, oni mají ověřovat ty výsledky. Optimalizují samozřejmě podnikatelé, je to legitimní věc, pokud to není zákonný protiprávní krok. Ano, na druhou stranu, já, proč bych měl platit daně státu, který neposkytuje služby, které bych chtěl. Naopak, když nemusím, je to moje věc a je to správně podle mě. Tak to je, když se dodržují pravidla.

Nicméně když tady padají nějaké názory, že ten systém jakoby má zlepšovat fungování podnikání, aby se neobcházely dostatečně, tak dvě věci, které bych řekl: jak jsem říkal, já jsem u toho projektu na začátku byl velice krátkou dobu, pak jsem odmítl podepsat zakázku bez soutěže na tento systém. Pan ministr poslal nějakého svého kamaráda, ten mi říkal: „já to udělám za 50 milionů.“ Říkám – to neuděláš, musíme soutěžit.
„Tak to uděláme jak?“
„Tak 2 miliony jsou zakázky bez soutěže.“
„Tak za 2 miliony.“
„Ne, neuděláš. Ministerstvo musí mít nějaká pravidla, zakázka se dává nad 200 tisíc jakoby...“
„Tak za 200 tisíc.“

Tak jsem toho člověka vyhodil z kanceláře. Pak nakonec jsem byl stejně odejit já, člověk tu zakázku realizoval, přípravy. Co se stalo několik let potom? Souhrnná zpráva NKÚ, která se vyjádřila k celému projektu EET, mělo by to tady padnout, přečtu jenom headline, nebudu číst celou zprávu, bylo by to na dlouho: „EET zakázky byly předražené o desítky milionů a nezákonné, zjistil NKÚ.“ A tady bych k tomu systému mohl číst o tom celém průběhu, jak to probíhalo. Softwarová základna – 60 milionů v jednacím řízení bez uveřejnění. 184 milionů – opět, jednací řízení bez uveřejnění na hardware. A tak dále. Takže když tady někdo chce moralizovat podnikatele touto formou, kdy zkrátka v té formě, jak bylo realizováno, se to dělalo opravdu – já se omlouvám, ale ne, já to slovo neřeknu – ne úplně čistě.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Stažení Ruska ze Sýrie je počátkem dohody mezi Putinem a Trumpem

16:14 Zaorálek (SOCDEM): Stažení Ruska ze Sýrie je počátkem dohody mezi Putinem a Trumpem

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stažení Ruska ze Sýrie.