Senátorka Horská: Bez evropských dotací bychom se nemohli do rekonstrukce vůbec pustit

01.09.2020 21:27 | Zprávy

Rekonstrukce historické budovy bývalé zvláštní školy v pardubické Klášterní 52 je v plném proudu. Začala v květnu letošního roku a realizuje ji Základní škola a Praktická škola Svítání, o.p.s. Právě ta objekt zakoupila od města Pardubic. Rozsáhlou opravu financuje z evropské dotace, sponzorských darů a vyhlásila i veřejnou sbírku. Přispět tak může i široká veřejnost.

Senátorka Horská: Bez evropských dotací bychom se nemohli do rekonstrukce vůbec pustit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně Miluše Horská

Objekt v Klášterní 52 potřebuje nejen nový plášť, ale i rozsáhlé opravy uvnitř. „Přízemí bude sloužit veřejnosti jako vzdělávací, kulturní a společenské centrum. V plánu máme i speciální učebny pro technické a umělecké obory. Chceme v budově poskytovat základní a střední vzdělávání pro žáky s hendikepem s navazujícími službami a různými druhy terapií, a třeba i díky tréninkovým místnostem je připravovat pro vstup do zaměstnání,“ řekla ředitelka školy Svítání Miluše Horská a dodala, že budovu v Klášterní ulici škola využije také jako své hlavní sídlo. Dosud totiž Svítání v Pardubicích sídlí na třech místech.

O odprodeji bývalé školní budovy v Klášterní 52 do majetku školy Svítání rozhodli pardubičtí zastupitelé v září 2014. K podpisu kupní smlouvy došlo v květnu 2015 a škola Svítání se zavázala, že do pěti let zahájí rekonstrukci. Úvěr na zaplacení kupní částky ve výši 10 milionů korun škola získala od Komerční banky - díky transparentnímu hospodaření jako vůbec první nezisková organizace. „Objekt se tak stal majetkem Svítání jako obecně prospěšné společnosti a není tedy majetkem soukromým,“ uvedla Miluše Horská.

Na samotnou rekonstrukci škola Svítání získala z Integrovaného regionálního operačního programu 94 milionů korun. „Nebýt možnosti čerpat evropské dotace, nemohli bychom se do rekonstrukce vůbec pustit. V tomto ohledu již máme z minulosti zkušenost s jedním evropským projektem na začlenění sociálně vyloučených, takže nejdeme cestou neznámou,“ řekla Miluše Horská.

Celkové náklady na opravu ale dosahují výše téměř 147 milionů korun. „Jednáme s městem, krajem a dalšími sponzory o finanční podpoře, řešíme také možnost půjčky. Vyhlásili jsme ale i veřejnou sbírku, do které se může zapojit každý z nás,“ uvádí Miluše Horská a s úsměvem dodává: „Když nás budou miliony, stačí přispět od koruny. Číslo našeho transparentního účtu je 35-6934550257/0100, variabilní symbol 2020.“

Stavební firmy převzaly budovu na začátku května letošního roku a ihned zahájily práce. Rekonstrukce historické budovy se hned v prvních měsících neobešla bez archeologického průzkumu. V prostoru rajského dvora bývalého kláštera archeologové z Východočeského muzea v Pardubicích odkryli zdivo původních pozdně středověkých domů z 15. století. Zdivo je víceméně časově současné zdivu tvořící současné sklepení v západní části objektu. Do tohoto zdiva byla pravděpodobně při rozšíření, resp. samotné výstavbě barokního kláštera minoritů na přelomu 17. a 18. století vsazena konstrukce studny. Následně v době, kdy studna již neplnila svou funkci, tedy pravděpodobně v době rozsáhlejší rekonstrukce původní klášterní budovy na objekt školy v 19. století, byla do výplně studny vložena nová konstrukce studny z pravidelných pískovcových kvádrů.

Konec rekonstrukce škola Svítání naplánovala na léto 2022. „První žáky chceme v nové školní budově přivítat v září 2022, kdy současně oslavíme třicet let fungování Svítání,“ sdělila ředitelka Horská.

Památkově chráněná budova v Klášterní 52 je významnou lokalitou v centru památkové zóny Pardubic a škola Svítání ji po rekonstrukci zpřístupní široké veřejnosti při kulturních a společenských akcích, při osvětových projektech a nabídne aktivity v oblasti začleňování potřebných a soužití lidí s hendikepem. „Činíme tak krok směrem k vytváření občanské společnosti,“ zakončila ředitelka školy Svítání Miluše Horská.

Základní škola a Praktická škola Svítání, o.p.s. poskytuje vzdělání a navazující služby mladým lidem s kombinovaným postižením. Vznikla v roce 1992 a od založení je její ředitelkou Miluše Horská, která je současně místopředsedkyní Senátu Parlamentu ČR.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Mgr. Milan Šarapatka, Ph.D.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Baxa: Archa I. pro záchranu ukrajinského kulturního dědictví

19:03 Ministr Baxa: Archa I. pro záchranu ukrajinského kulturního dědictví

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k ukrajinskému kulturnímu dědictví.