Vážený pane ministře, vážený pane předsedo, milé kolegyně, kolegové.
Mnoho z toho, co jsem chtěla říct, už bylo řečeno panem zpravodajem a předsedou výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí. Přesto mi dovolte jen několik krátkých poznámek, případně připomínek.
Celá ta zpráva, jak už řekl pan předseda, je velmi krátká, útlá. A to na jedné straně je samozřejmě pozitivní, protože rychle najdete nějaké základní trendy. Na druhé straně vždycky za tím, co máte ten základní trend, který není v mnoha případech ani číselně potom uveden a jsou to jen grafy, tak pokud se tím chcete trošku detailněji zabývat, co se v České republice děje, tak musíte mít ta čísla. Nejen si je odvozovat na těch grafech. Asi možná to je 90 000, možná to je 95 000 – s tím se těžko pracuje. Takže já jsem s tím trochu pracovala a nahlédla jsem do odkazu CENIE. Ale bohužel, ani tam nenajdete tyto údaje.
Takže údaje, které dostáváme, jsou na jednu stranu agregované, to je v pořádku, ale na druhé straně se nedostaneme k těm údajům, které potřebujeme pro svoji práci a které by měly být jednoznačné, číselné, srovnatelné, pokud to samozřejmě jde a neměnila se metodika. Takže ta práce s tím je obtížná. A to je moje první prosba, přání, možná už ne na tohoto pana ministra, ale určitě se bude dál touto problematikou zabývat v poslaneckých lavicích. Takže je potřeba, aby ty údaje byly opravdu srovnatelné, systémové. Tzn. tolik je produkováno, tolik je znečištěno, abychom to opravdu mohli dobře srovnat, aby se s tím dalo lépe pracovat.
Co se týká té tabulky, o které hovořil pan předseda výboru, tak samozřejmě tam vidíte smajlíky. Já jim někde opravdu nerozumím. A některé ty aspekty už vyjádřil pan předseda tím, že popsal ty trendy, které nejsou úplně ideální. Já bych chtěla říct, že vždycky je to o tom, jestli mluvíme o tom, že ta sklenice je poloprázdná nebo poloplná. A ono trošku vyjádření vždycky ze strany těch, kteří vystupují, je v tomto duchu. Nechci opravdu zdržovat delším rozborem toho, co máte v podkladech, ale mě zejména zajímala celková produkce odpadu.
A právě tady jsem neměla ani k dispozici konkrétní údaje ani z té CENIE. Ale přesto se dozvídáme, že každým rokem roste množství komunálního odpadu o 10 %. Dneska, respektive v roce 2019, jsme podle zprávy produkovali 5,8 milionů tun komunálních odpadů. Tady je to trend naprosto negativní a nevidíme tam žádnou změnu. Sice se ve zprávě hovoří o tom, že je to proto, že se zvýšila hospodářská produkce, ale to neznamená, že bychom měli zvyšovat produkci odpadu. Stejně tak se zvyšuje produkce obalových odpadů. A tam jsem to číslo opravdu velmi těžko hledala, o kolik se každoročně zvyšuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.