Jezdit obtěžovat a možná již i terorizovat obyvatele Prahy si za léta navykly mnohé skupiny. Pravidelně jsou to skupiny Dánů a Britů na alkoholických zájezdech po pražských hospodách, které končí vandalstvím, demolicí hotelu a ohrožováním místních lidí. Letos už přibylo hromadné znásilnění turistky z Irska arabskými občany zemí severní Afriky. Policie musí do ulic, občané mají právo na bezpečí.
A aktuálně zde máme skupinu sedmi nizozemských Turků, kteří od pátku terorizovali místní personál a hosty v pražských restauracích. Skončilo to téměř smrtí. Také toto je výsledek globalizace, migrujících lidí, otevřených hranic a obchodních koncepcí levného masového cestování.
Vyjdete-li na ulici třeba v Barceloně, skupinu policistů potkáte do několika minut. Jsou přítomni na ulici neustále. V Praze mají viditelná stálá stanoviště na Václavském náměstí a na Staroměstském náměstí. Praha je navíc prošpikovaná kamerami. Nizozemští občané přesto terorizovali od pátku místní. Nepomohla výzva ubytovacím zařízením. Až na letišti na ně v pondělí upozornila pozorná žena.
Stát s vozem na ulici, „kdyby něco“nestačí. Obcházet každé ráno náměstí Republiky a rozdávat pokuty dodavatelům do obchodů a na trhy, je z pohledu policie možná důležité, ale z pohledu bezpečnosti lidí úplně mimo.
Policisté musí definitivně do ulic. Musí být cvičeni na situace, kdy na území přijíždí kromě mírumilovných návštěvníků rovněž bandy násilníků. Taková je realita. O policii v ulicích se hovoří léta, ale plány stále váznou. Jednou nemá policie dost lidí, jindy občané volají, že policie v ulicích je policejní stát.
Jenže svět se mění. A nemění se jen centrum Prahy, mění se i periferie, kde aktuálně gang mladých zmlátil ostrahu obchodního centra. I v mém obvodu na Praze 4 vzniká sídlištní subkultura mladých kromě už existujících skupin bezdomovců a narkomanů. Dohromady je to třaskavá směs.
Policie musí být ve městě, které se definitivně stává světovým, v ulicích jako prevence, pro odrazování potenciálních násilníků, kvůli rychlé reakci na zločin. Musí konat. A my to musíme zaplatit. Protože předpokladem svobody je bezpečí. Mají-li občané právo na různé svobody, mají v prvé řadě právo na bezpečí. Plyne to i z mezinárodních úmluv a judikatury Evropského soudu pro lidská práva.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV