Senátorka Zwyrtek Hamplová: Kde může vláda u snížení důchodů narazit

16.01.2024 13:09 | Ze sítí

Komentář k problému snížení valoriozace důchodů, zveřejněný na svém facebookovém profilu

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Kde může vláda u snížení důchodů narazit
Foto: Archiv PL
Popisek: Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová

Klíčová část sporu spočívá ve znění zákona č. 155/1995 Sb. v té části, která říká, že “Zvýšení důchodů (rozuměno podle pravidel toho zákona) stanoví prováděcí právní předpis…”, a dává na to lhůtu.

Vláda si to vyložila tak, že tu lhůtu (50 dnů) mohla využít a také využila na ZMĚNU zákona - ne na výpočet důchodů podle znění zákona. Podle několika senátorů včetně mě je to ale zcela zásadně jinak.

Prováděcí předpis konkrétního zákona má svou roli, a může a musí pouze naplnit znění zákona, a proto mohl a musel sloužit jen ke konkrétnímu výpočtu důchodu dle jasně znějícího a schváleného zákona.

Změna již účinného zákona, tedy způsobu výpočtu, popsanou formou, je postup protiústavní a je nepřípustnou retroaktivitou. Tedy jde o zneužití role prováděcího zákona ke změně zákona.

Stav legislativní nouze zde byl použit jen a pouze proto, aby se těch 50 dní stihlo, neboť 50 dní by na řádný legislativní proces, který je nezbytný u ZMĚNY zákona, nikdy nestačilo. Stav legislativní nouze byl použit čistě účelově, jinými slovy byl zneužit, což Ústava neumožňuje.

Tedy - namísto aby vláda vydala prováděcí předpis, kterým by podle PLATNÉHO a řádně schváleného zákona schválila konkrétní výše důchodů, zneužila této lhůty k vyhlášení legislativní nouze v tom smyslu, že aby nemusela prováděcím předpisem splnit znění zákona, tento zákon změnila.

Nebyl to stav legislativní nouze, a je to naprosté nepochopení role jednotlivých částí zákona. Sama jsem zvědavá, jak Ústavní soud rozhodne, protože mne skutečně nenapadá, o co by mohl tento postup vlády opřít. To, že potřebuje peníze do státního rozpočtu, vláda těžko obhájí, když současně přispívá do cizích rozpočtů, ale dokonce ani potřeby rozpočtu nemohou ospravedlnit “znásilňování” práva - změna zákona je možná, ale řádným procesem a jen do budoucna. K tomu, že by to jinak byla “škoda”, se už nebudu snad ani vyjadřovat - byla to hrubá urážka seniorů a hloupost první třídy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zajímavý názor právníka , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevanpetr , 16.01.2024 13:36:36
Ale jak všichni tušíme, Ústavní soud, jehož doplnění i nový předseda jedou ve vládních kolejích, neskýtá nestanny pohled. Nyní nehledají spravedlnost, ale spíš způsob, jak to udělat, aby nemusela nařízení vlády odmítnout. Jejich zadání zní : Uznají, že rozhodnutí nebylo správné, ale nic se zpět vracet nebude. Prostě vlk se nažral, ale koza zůstala celá. Kdybych se náhodou mýlil, rád se ÚS i vám všem na diskuzi v PL omluvim.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Semelová (KSČM): Všeobecné vzdělávání je mnohem levnější než odborná příprava

4:31 Semelová (KSČM): Všeobecné vzdělávání je mnohem levnější než odborná příprava

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na návrhy změn poslankyně ODS Renáty Zajíčkové v systém…