Senátorka Zwyrtek Hamplová: Kde může vláda u snížení důchodů narazit

16.01.2024 13:09 | Ze sítí

Komentář k problému snížení valoriozace důchodů, zveřejněný na svém facebookovém profilu

Senátorka Zwyrtek Hamplová: Kde může vláda u snížení důchodů narazit
Foto: Archiv PL
Popisek: Senátorka Jana Zwyrtek Hamplová

Klíčová část sporu spočívá ve znění zákona č. 155/1995 Sb. v té části, která říká, že “Zvýšení důchodů (rozuměno podle pravidel toho zákona) stanoví prováděcí právní předpis…”, a dává na to lhůtu.

Vláda si to vyložila tak, že tu lhůtu (50 dnů) mohla využít a také využila na ZMĚNU zákona - ne na výpočet důchodů podle znění zákona. Podle několika senátorů včetně mě je to ale zcela zásadně jinak.

Prováděcí předpis konkrétního zákona má svou roli, a může a musí pouze naplnit znění zákona, a proto mohl a musel sloužit jen ke konkrétnímu výpočtu důchodu dle jasně znějícího a schváleného zákona.

Změna již účinného zákona, tedy způsobu výpočtu, popsanou formou, je postup protiústavní a je nepřípustnou retroaktivitou. Tedy jde o zneužití role prováděcího zákona ke změně zákona.

Stav legislativní nouze zde byl použit jen a pouze proto, aby se těch 50 dní stihlo, neboť 50 dní by na řádný legislativní proces, který je nezbytný u ZMĚNY zákona, nikdy nestačilo. Stav legislativní nouze byl použit čistě účelově, jinými slovy byl zneužit, což Ústava neumožňuje.

Tedy - namísto aby vláda vydala prováděcí předpis, kterým by podle PLATNÉHO a řádně schváleného zákona schválila konkrétní výše důchodů, zneužila této lhůty k vyhlášení legislativní nouze v tom smyslu, že aby nemusela prováděcím předpisem splnit znění zákona, tento zákon změnila.

Nebyl to stav legislativní nouze, a je to naprosté nepochopení role jednotlivých částí zákona. Sama jsem zvědavá, jak Ústavní soud rozhodne, protože mne skutečně nenapadá, o co by mohl tento postup vlády opřít. To, že potřebuje peníze do státního rozpočtu, vláda těžko obhájí, když současně přispívá do cizích rozpočtů, ale dokonce ani potřeby rozpočtu nemohou ospravedlnit “znásilňování” práva - změna zákona je možná, ale řádným procesem a jen do budoucna. K tomu, že by to jinak byla “škoda”, se už nebudu snad ani vyjadřovat - byla to hrubá urážka seniorů a hloupost první třídy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Zajímavý názor právníka , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusevanpetr , 16.01.2024 13:36:36
Ale jak všichni tušíme, Ústavní soud, jehož doplnění i nový předseda jedou ve vládních kolejích, neskýtá nestanny pohled. Nyní nehledají spravedlnost, ale spíš způsob, jak to udělat, aby nemusela nařízení vlády odmítnout. Jejich zadání zní : Uznají, že rozhodnutí nebylo správné, ale nic se zpět vracet nebude. Prostě vlk se nažral, ale koza zůstala celá. Kdybych se náhodou mýlil, rád se ÚS i vám všem na diskuzi v PL omluvim.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Filip (KSČM): Zásady územního rozvoje a ochrana zemědělského půdního fondu

6:03 Filip (KSČM): Zásady územního rozvoje a ochrana zemědělského půdního fondu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k alternativním zdrojům energie