Cílem je vyzkoušet si nové výukové materiály, které budou sloužit k uvedení praktické výuky umělé inteligence do středních škol po celé České republice. Tato aktivita má obohatit výuku informatiky a umožnit vytvoření nových zájmových kroužků.
„Naším společným cílem je vytvořit z Prahy město diktující trendy a vybudovat v ní centrum umělé inteligence. Už teď je jasně vidět, jak nám AI pomáhá v různých životních situacích. Ve spolupráci se spolkem prg.ai chceme zvýšit zájem absolventů o umělou inteligenci na středních a vysokých školách a rozvíjet výuku o ní nejen v rámci předmětů IT a programování. Ve 20. století se stačilo naučit, jak si s pomocí počítače zjednodušit obvyklé věci, ve 21. století bude klíčové umět za pomoci počítače tvořit věci nové,“ uvádí radní pro oblast školství, sportu, vědy a podpory podnikání Vít Šimral.
Umělá inteligence je stále více používaným nástrojem v nejrůznějších průmyslových, technologických i kreativních odvětvích. Na výzkum a výuku umělé inteligence se v České republice ovšem soustředí jen hrstka technických škol a univerzit. „Podle ČSÚ chybí v České republice ročně až 30 000 IT odborníků. Toto odvětví se rychle rozvíjí a inovuje, a tak není na co čekat. Čím dříve začneme s výukou nových technických odborníků, tím lépe,“ říká ředitelka prg.ai Lenka Kučerová.
Letní škola AI, která je společným projektem iniciativ prg.ai a Machine Learning College, se snaží tento stav změnit, a to jak na úrovni žáků, tak na úrovni učitelů středních škol. Výstupy z této dvoutýdenní akce, kterou finančně podpořilo hl. m. Praha, poslouží k vyhodnocení nových materiálů pro výuku umělé inteligence, která by se měla v budoucnu rozšířit do dalších středních škol v Praze i v ostatních regionech.
„Unikem Letní školy AI je to, že nezapomíná na učitele: v jejím rámci organizujeme i týdenní školení středoškolských pedagogů, což jim umožní vyučovat umělou inteligenci zasvěceně a s přehledem o posledních trendech v oboru,“ doplňuje Lenka Kučerová.
Tento vzdělávací projekt je dalším z řady projektů zaměřených na umělou inteligenci, za níž stojí spolek prg.ai – ten v březnu spustil českou verzi otevřeného online kurzu pro veřejnost Elements of AI, do nějž se přihlásilo již přes 3 400 účastníků. Letní škola AI je však jedinečná svým rozsahem i důrazem na praktickou výuku. Během kurzu si žáci vyzkouší například základy datové analýzy v kódovacím jazyce Python, seznámí se s nejrůznějšími metodami strojového učení, a dostanou se i k pokročilým metodám jako jsou umělé neuronové sítě.
Iniciativa prg.ai ve spolupráci se specialistou na strojové učení Jiřím Maternou z Machine Learning College pak dává možnost integrovat plnohodnotnou výuku umělé inteligence do rámcových osnov informatiky na středních odborných školách i na všeobecných gymnáziích. Cílem je poskytnout žákyním a žákům praktické znalosti z oblasti umělé inteligence, strojového učení i programování a motivovat je ke kariéře v technických oborech.
„Nezapomínáme ale ani na filozofii umělé inteligence a etické zhodnocení jejího využití v rozmanitých oblastech,“ upozorňuje vedoucí kurzu Jiří Materna. „Kurz je stavěný tak, aby žákům umožnil nejen osvojit si praktické metody umělé inteligence, ale i zhodnotit vhodnost jejich využití v různých situacích,“ dodává. Absolventi letního kurzu tak začnou nový školní rok nejen s novými znalostmi a dovednostmi, ale i s nově vytříbeným smyslem pro kritické myšlení.
Střední školy se mohou do projektu výuky AI přihlásit na stránkách AI Akademie, kterou zajišťuje Machine Learning College.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.