Škrabánek (Úsvit): O legitimním přijetí eura musí rozhodnout občané v referendu

25.04.2014 9:06 | Zprávy

Reakce na Karla Schwanzerberga.

Škrabánek (Úsvit): O legitimním přijetí eura musí rozhodnout občané v referendu
Foto: archiv, tan
Popisek: Roman Škrabánek

Ve včerejší televizní superdebatě předsedů parlamentních stran k desetiletí v EU zazněla z úst předsedy TOP09 Karla Schwarzenberga slova, že o přijetí eura bylo již rozhodnuto v referendu o přistoupení České republiky před deseti lety. S tímto názorem zásadně nesouhlasím!

Pravdou je, že referendum v roce 2003 rozhodlo o přistoupení do EU na základě přístupové smlouvy, která hovoří o vstupu do hospodářské a měnové unie. Ve smlouvě však není nikterak řešena konkrétní měna, ani časový horizont vstupu do měnové unie. Euro bylo teprve v plenkách a o budoucí dluhové krizi v eurozóně neměl nikdo ani ponětí.

Zásadním faktem ovšem je, že v roce 2014 se nacházíme ve zcela odlišné situaci a na úplně jiném stupni evropské integrace, která má pramálo společného s rokem 2003. Odkazovat se na tehdejší referendum o přistoupení není vůbec přípustné!

Zásadním zlomem v integračním procesu EU bylo přijetí Lisabonské smlouvy v roce 2007, kterým členské státy svěřily pravomoce Evropské unii za účelem dosažení společných cílů (s výjimkou dvou pokusů v Irsku nebyla Lisabonská smlouva přijata v referendech na národní úrovni). Měnová politika tak patří mezi 5 oblastí, které spadají do výlučné pravomoci EU.

V době 2003 také neexistoval záchranný fond finanční pomoci, tzv. „euroval“, který je financován z prostředků členských států EU a ze kterého jsou poskytovány půjčky špatně hospodařícím zemím, jako je Řecko, tedy půjčky, za které ručí členské země. Vstupem do eurozóny by České republice vznikl závazek až 350 mld. Kč, což by mohlo mít zásadní dopad na stav veřejných financí, které jsou již tak dlouhodobě deficitní. Taktéž neexistoval Fiskální pakt určený zemím eurozóny a neexistovala intenzivní snaha vytvořit bankovní unii, kde Evropská centrální banka přebírá dohled nad největšími evropskými bankami zemí eurozóny. V roce 2003 by si nikdo ani nepřipustil riziko zdražování a tím i snížení životní úrovně následkem vstupu do eurozóny.

Odmítám tedy názor, že o přijetí eura bylo již rozhodnuto. Po deseti letech integračního vývoje a za zcela jiné situace mohou o legitimním přijetí či nepřijetí eura rozhodnout výhradně jen občané v referendu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Úsvit přímé demokracie

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): ČT naprosto ukázkově lže

8:01 Rajchl (PRO): ČT naprosto ukázkově lže

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k České televizi.