Evropský parlament podpořil:
- Finanční podporu 37 miliard EUR z fondů soudržnosti na pomoc v boji proti pandemii.
- Návrh na rozšíření Fondu solidarity EU, tak aby pokrýval i mimořádné události v oblasti veřejného zdraví.
- Uvolnění pravidel pro aerolinky, aby nemusely vypravovat prázdná letadla.
„Pro Českou republiku bude k dispozici 1,163 miliardy EUR, 32 miliard korun. Jde o první konkrétní opatření. Naše frakce (EPP) usiluje o další kroky jakými jsou koordinace v rámci členských států, větší investice do lékařského výzkumu a výroby zdravotnického materiálu. COVID 19 nás upozornil na to, že v EU i v České republice musíme investovat do vlastní výroby léků i ochranných pomůcek a do vybavení našich laboratoří. Máme skvělé odborníky i výrobní kapacity. Musíme se zbavit naší závislosti na Číně, která toho jen využívá ekonomicky i politicky. Naopak bychom měli dát příležitost evropským výrobcům. “ vysvětluje europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která tentokrát hlasovala z kanceláře v Kroměříži.
„Vidíme co se děje u nás, lékaři i zdravotnický personál jsou bez ochranných prostředků vystaveni velkému riziku, jen proto, že to naše vláda zpočátku podcenila. Reakce EU nemohla být rychlejší než reakce jednotlivých států, protože zdravotnictví je jejich výlučnou pravomocí. Nyní přichází EU z konkrétní masivní finanční podporou, která by měla doputovat ke konkrétním lidem i u nás. “ dodává Šojdrová, která v hlasování podpořila mimořádná opatření.
Evropský parlament bude o další pomoci hlasovat na mimořádném zasedání 16. dubna.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: PV