Europoslankyně Michaela Šojdrová se v pátek 21. 9. sešla s premiérem Andrejem Babišem a s prvním místopředsedou vlády Janem Hamáčkem, aby jim předložila svůj návrh na poskytnutí mezinárodní ochrany (doplňkové ochrany) v České republice pro nezletilé bez doprovodu ze Sýrie, které jsou v řeckých uprchlických zařízeních. Šojdrová se postavila za výzvu iniciativy Češi pomáhají, která již více než rok volá po vstřícnějším přístupu české vlády k obětem války v Sýrii. Na schůzce za ně hovořil Jaroslav Mika. Svojí účastí na schůzce podpořili tuto iniciativu také senátoři, Václav Hampl, předseda Výboru pro záležitosti Evropské unie, a Zdeněk Papoušek, předseda Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Za Organizaci pro pomoc uprchlíkům se zúčastnil Martin Rozumek a za syrskou komunitu česko-syrská lékařka Samira Sibai.
Michaela Šojdrová přišla na schůzku s požadavkem na vládu, aby přijala 50 dětí bez doprovodu z řeckých uprchlických táborů. Mělo by jít o bilaterální dohodu mezi ČR a Řeckem, podobně jako je tato pomoc organizovaná Velkou Británií. Návrh, jak by tato pomoc dětským obětem války v Sýrii mohla vypadat, předala ve formě písemného podkladu.
„Pan premiér se seznámil s naším návrhem a sdělil nám, že s vládní iniciativou nepočítá. Požádal nás o seznam konkrétních nedoprovázených dětí z této oblasti. Premiér i ministr vnitra přislíbili součinnost státní správy, která je pro realizaci této iniciativy nutná. Dohodli jsme se, že jakmile budeme mít první skupinu dětí, znovu se sejdeme, “ uvedla po setkání Šojdrová.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV