Jakékoliv váhání situaci ještě zhoršuje. Co je teď potřebné a rozumné udělat?
Vytvořit státu dostatečné příjmy, aby mohl účinně reagovat. Minimálně nutné je nahradit výpadek, který způsobila daňová politika ANO a ODS. Zrušením superhrubé mzdy v jejich režii znamená pro stát ztrátu sto miliard korun každý rok. Nejlepší odpovědí je zavedení progresivní daně u právnických osob tak, aby zasáhla enormní příjmy, které dává některým podnikům současná situace.
Je třeba převzít ČEZ. Ceny energií jasně ukazují, že dochází k tržnímu selhání, že není možné situaci řešit v rámci volného působení trhu a že je čas pro zásah státu. Elektrický proud není komodita jako každá jiná. Elektrárny jsou ekonomické subjekty působící ve veřejném zájmu a je na místě, aby v nich měl stát výrazný vliv, nejlépe, aby je převzal.
Do té doby je třeba využít možnosti cenové regulace a pozice státu, který je většinovým vlastníkem ČEZ, a vytvořit schémata, která nebudou čistě zaměřená na zisk, ale na sociální a ekonomickou udržitelnost dodávek energie.
Nejohroženějšími skupinami jsou důchodci obecně a osamělí důchodci zejména, dále rodiny s dětmi, ať už úplné nebude neúplné.
K jejich podpoře musí mířit hlavní část sociální politiky. To znamená pravidelné valorizace důchodů a zavedení příspěvku k důchodu pro osamělé důchodce. Jistá obdoba příspěvků lidem nad 80 let.
Zvýšení hranice pro poskytování dětského přídavku na trojnásobek průměrné mzdy a pravidelná valorizace dětského přídavku obdobně jako je tomu u důchodů a minimálně podle inflace. Vzhledem k tomu, že přídavky na děti nezachytily nárůst inflace, je třeba to napravit inflačním příplatkem. Totéž platí o životním minimu, které nezachycuje vývoj inflace a ztrácí svoji sociální funkci.
Na pražské úrovni je třeba využít vlivu Prahy v městských společnostech, jako je PRE nebo Pražský dopravní podnik, a přimět je sociálně citlivé politice a z tohoto hlediska zasahovat do jejich cenotvorby.
Je na místě, aby podle jihočeského vzoru Praha vytvořila vlastní podporu pro lidi tak těžce zasažené současnou situací. Ačkoliv Praha z čistě makroekonomického hlediska vypadá jako zářivý a bohatý region, nemůže to zastřít, že v Praze žijí statisíce lidí, kteří musejí otáčet každou korunu a jejich rodinné rozpočty jsou napjaté. Zprůměrovaná sociální politika nedokáže na situaci Prahy reagovat dostatečně.
Zvládnutí situace bude muset znamenat významnou změnu politiky, překonání dominance pravicových stran, a to není možné bez posílení levice jak v komunální politice, tak i v politice celonárodní. V Praze 6 je příležitost volit senátora, členy obvodního zastupitelstva i kandidáty na pražský magistrát. Velmi záleží na tom, zda senátorem bude sociálně cítící Petr Pavlík nebo Jiří Růžička za škrtací TOP09. Velmi záleží na tom, jak bude vypadat magistrát a velmi záleží na tom, jak bude vypadat zastupitelstvo v Praze 6. Každé volby se nás týkají.
Vladimír Špidla
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV