Svoboda (KDU-ČSL): Vítězný únor stále mezi námi

25.02.2018 19:38 | Zprávy

V den nešťastného výročí komunistického puče 25. února 1948 je bohužel třeba konstatovat, že dědictví totality jsme se nezbavili. Bilance současného stavu naší země je navíc dost smutná.

Svoboda (KDU-ČSL): Vítězný únor stále mezi námi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Pavel Svoboda

KSČM, právní nástupkyně KSČ, se nikdy neomluvila za zvěrstva a zločiny, které organizovala. Jeden příklad za všechny: 25. únor je také dnem smrti P. Josefa Toufara, mučedníka komunistické totality. Na mnoha školách se neučí české dějiny po Druhé světové válce. Proč? Možná i proto, že komunisté, zejména díky sociálním demokratům, sedí na krajských úřadech, které školy řídí. Žije stále ještě mnoho lidi, kteří se aktivně na chodu zločineckého režimu podíleli, jeden z nich je dokonce designovaným premiérem.

I přes stále platný zákon o zločinech komunismu začínají někteří vrcholní politici zatahovat komunisty do vládní moci. Blízká budoucnost ukáže, zda ti, kdo dodnes schvalují proces s Miladou Horákovou, budou vítanými aktéry schválení vlády v parlamentu demokratické země.

Nejhorší je ale morální dědictví. Estébáctví není - přes lustrační zákon - překážkou pro post premiéra. Lež je jen alternativní názor. Trestní stíhání není překážkou v kandidatuře ve volbách (problém s politickou kulturou stran), ani překážkou pro velký volební zisk (problém politické kultury voličů), ani pro jmenováni premiérem (problém politické kultury prezidenta). Nenávist na sociálních sítích roste. Společné dobro je ve veřejném prostoru neznámým pojmem. Náckové se úspěšně vydávají za vlastence. Hlas extrémistů zpochybňující naše zapojení do západních struktur je papouškován i mnoha populistickymi vůdci v čele státu.

Nabízí se tedy biblický příběh o tom, že vyvolený národ po odchodu z egyptského otroctví musel bloudit 40 let po poušti, zjevně proto, aby se vystřídaly generace a lidé se zbavili svojí otrocké mentality. Mimochodem, od té první generace na poušti také bylo slyšet, že v otroctví jim bylo lépe. Pokud ten příběh platí obecněji, tak ještě musíme něco přes deset let vydržet sami se sebou. Pak snad bude líp. Ale nesmíme těch deset let proflákat. Občanská angažovanost při nedávných prezidentských volbách snad dává v tomto směru naději.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

očkování

Dobrý den, chápu vás správně, že si myslíte, že za nárůstem předčasných a náhlých úmrtí je očkování? Proti čemu přesně? Proti covidu nebo i něčemu dalšímu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Genderová a LGBT+ témata i do hodin dějepisu

22:28 Okamura (SPD): Genderová a LGBT+ témata i do hodin dějepisu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k LGBT tématům ve školách.