Svobodní: Další prodlužování procesního kómatu škodí všem

20.03.2019 18:31 | Zprávy

Svobodní vyzývají premiéra Babiše k použití práva veta při hlasování o brexitu

Svobodní: Další prodlužování procesního kómatu škodí všem
Foto: Svobodní
Popisek: Svobodní, logo.

Ve čtvrtek 21. března proběhne zasedání Evropské rady, na kterém se bude hlasovat o odkladu brexitu, který je naplánovaný na 29. března. Svobodní vyzývají premiéra České republiky Andreje Babiše, aby využil svého práva dle čl. 50(3) Smlouvy o Evropské unii a hlasoval proti odkladu. „Je evidentní, že britský parlament neodsouhlasí dohodu o vystoupení v současném znění ani dnes ani za měsíc. Zároveň se nezdá, že by vláda premiérky Mayové měla jasný plán, co v rámci prodloužené lhůty dělat jinak. Odklad brexitu by uvrhl celou Evropskou unii do procesního kómatu,“ shrnul předseda Svobodných Tomáš Pajonk.

Svobodní vyzdvihují dva hlavní argumenty, proč brexit dále neprotahovat. Prvním je nejistota ohledně toho, co odklad vystoupení přinese. Premiérka Spojeného království sdělila veřejně více než padesátkrát, že datem, kdy spojené království vystoupí, bude 29. březen 2019, dva roky po oznámení záměru Evropské radě. Občané Spojeného království, stejně jako občané České republiky s tímto datem počítají a nedodržení tohoto termínu by zvyšovalo právní a obchodní nejistotu. Osud českých občanů ve Spojeném království a osud obchodních a dalších vztahů mezi občany a podniky v České republice a Spojeném království by byl po několik dalších měsíců až let nejistý. Tato nejistota je drahá, obchodní podniky nevědí, jaká situace pro ně bude platit v nejbližší době, občané nevědí, jaká práva budou mít při cestě do Spojeného království. Není možné tuto nejistotu protahovat donekonečna.

Druhým argumentem je absence jasného plánu, jak bude kabinet Theresy Mayové postupovat v případě prodloužení termínu. Vidíme zde paralelu k tomu, co Soudní dvůr Evropské unie označil za nepřípustné v případě revokování oznámení podle čl. 50(1). Soud se v rozsudku C-621/18 (Wightman and Others v Secretary of State for Exiting the European Union) vyslovil proti tomu, aby bylo oznámení o vystoupení revokováno a opět předkládáno Evropské radě s cílem paralyzovat Evropskou unii a vymoci si na ní ústupky. V případu Wightman tak SDEU formuloval princip podobný situaci, která by mohla nastat v případě opakovaného odkládání brexitu bez jasného plánu, co dál. Evropská unie by na to měla britskou stranu upozornit a nenechat se paralyzovat nejistotou, kdy zase budou žádat o prodloužení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Kulhánek: Digitalizace stavebního řízení připravovaná s uživateli a pro uživatele

22:33 Ministr Kulhánek: Digitalizace stavebního řízení připravovaná s uživateli a pro uživatele

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k digitalizaci stavebního řízení.