Evropská unie je dnes vnímána jako samozřejmost. Ale na otázku, co vlastně Evropská unie je, se dá odpovědět mnoha různými způsoby. Některé z nich nabízí právě soubor názorů desítky osobností - historiků, politologů a expertů přes ekonomiku, ochranu životního prostředí nebo lidská práva. Pod názvem Názory na Evropu si lidé mohou přečíst také pohled předních kandidátů TOP 09 a Starostů do Evropského parlamentu.
CELOOU PUBLIKACI SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE
„Evropská Unie u našich občanů zrovna moc populární není. A je to nemalý paradox. Právě onen nepříliš oblíbený „Brusel“ je totiž zdrojem podstatné části, ne-li drtivé většiny naší stability, bezpečí či prosperity. A vděčíme mu dokonce za stovky proinvestovaných miliard korun, které byly v rámci kohezní politiky proinvestovány ve jménu zvýšení kvality života v naší zemi,“ napsal například ekonom Luděk Niedermayer.
Politolog Michael Romancov, egyptolog Miroslav Bárta, historik moderních dějin Martin Kovář, ale také bývalý reportér a bojovník za lidská práva Jaromír Štětina nebo exministr Jiří Pospíšil. Ti všichni vepsali svůj názor na Evropu do nové publikace. TOPAZ ji vydal s podporou nadace Konrada Adenauera v nákladu 800 kusů.
„Evropská společenství, později transformovaná v Evropskou unii, existují teprve krátce na to, aby si jejich obyvatelé uvědomili, že jsou v prvé řadě Evropany, protože evropanství, tedy společné tradice, kultura a hodnoty je to, co je všechny po staletí spojuje. My jako občané Evropy máme ovšem úkol nejdůležitější – zúčastnit se voleb do Evropského parlamentu a zvolit zástupce, kteří lidem umožní se s Evropou identifikovat natolik, že pro ně bude evropanství prvním v řadě jejich „národních“ příslušností,“ uvedl Ondřej Kolář, ředitel vzdělávací platformy TOPAZ.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: TOP 09