Od prosince 2016 by měla být Čína považována za běžnou tržní ekonomiku. Padla by tak řada bariér, které dosud brání přílivu řady čínských průmyslových výrobků do EU. Čína ovšem na rozdíl od EU většinu výroby vlastní a dotuje a nemusí dodržovat celou řadu bezpečnostních a ekologických kritérií. Evropský průmysl by se proto s nekalou konkurencí nedokázal vyrovnat.
Evropská komise navrhuje Číně přístup na evropský trh udělit a následné spory zpětně řešit v antidumpingových řízeních. Europoslanci za ODS s takovým přístupem nesouhlasí a obrátili se proto přímo na Evropskou komisi.
„Čína ani zdaleka nesplňuje všechna kritéria pro udělení statutu tržní ekonomiky,“ říká europoslanec a člen výboru pro průmysl a energetiku Evžen Tošenovský. „Navíc má čínský průmysl oproti našemu obrovskou a neférovou výhodu, protože nemusí naplňovat přísná ekologická kritéria, což přímo ohrožuje desetitisíce pracovních míst v domácím hutním, papírenském nebo keramickém průmyslu. Dokud se toto nezmění, nemůžeme o udělení tržního statutu uvažovat.“
V dopise adresovaném Evropské komisi proto europoslanci ODS na tato nebezpečí poukazují a mimo jiné požadují, aby komise vypracovala studii dopadů na evropský průmysl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV