Zároveň pověřili příspěvkovou organizaci Moravskoslezské energetické centrum, aby teoretické závěry studie postupně uvedla do praxe a vypracovala další podpůrné analýzy související s touto problematikou. Vše tak, aby i v budoucnu měli lidé doma teplo, topili ekologicky a za přijatelnou cenu.
Státní Uhelná komise rozhodla o definitivním ukončení využívání uhlí v Česku v roce 2038. Moravskoslezský kraj je na uhlí závislejší mnohem více než zbytek republiky, a proto si nechal zpracovat vlastní dopadovou studii, zda je možné zajistit vytápění domácností i bez uhlí. Ukázala, že to půjde, a to dokonce o osm let dříve, tedy v roce 2030. U průmyslových podniků bude cesta k náhradě uhlí složitější a delší, mnohem více závislá na možnostech pomoci z Evropské unie.
„Už na ní ale pracují, před půl rokem podepsalo sedm klíčových podniků z regionu memorandum o směřování bezuhlíkového průmyslu. Největší odběratelé uhlí v regionu také potvrdili, že zahájili kroky potřebné k tomu, aby i oni mohli přestat využívat uhlí co nejdříve,“ uvedl první náměstek moravskoslezského hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region Jakub Unucka.
Dodal, že Dopadová studie odchodu od energetického spalování uhlí v Moravskoslezském kraji řeší zejména způsoby, jak budou uhelné zdroje pro výrobu tepla obyvatelům, nebytový sektor a průmysl nahrazeny, a navrhuje scénáře zabezpečení dodávek tepelné energie.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva