Slabost se může stát silovým faktorem spolupráce a stability. Po „sametové revoluci“ jsme si obohatili slovník o slovo globalizace, spojovali jsme jeho význam se slovy sjednocení, spolupráce. Postupem času se podle aktuálních potřeb objevovalo stále více definic a význam se rozšiřoval.
Nedávno jeden moudrý člověk napsal „globalizace je globální odpovědnost“ a zároveň dodal „už to není síla, ale slabost, co určuje směr“. A já si uvědomila, že vlastně v mezinárodní politice tato slabost může vyvolat sílu vedoucí ke změně. K jaké změně, je na nás. S přílivem uprchlíkům do Evropy se objevily další slabiny Evropské unie. Pokud se skutečně chceme vypořádat s konflikty a všemi jejími důsledky, měli bychom si uvědomit, že slabost jednotlivého státu se může ve společenství států proměnit ve společnou sílu.
Z každého jednotlivého hráče lze vytvořit silný tým. Abychom však skutečně byli silným týmem, musí mezi námi být důvěra, abychom si důvěřovali, musíme se respektovat a pokud budeme respektovat jeden druhého, budeme i na poli mezinárodní politiky respektovaným hráčem. Jak dlouho bude trvat, než si uvědomíme, že existuje vzájemná závislost?
Pokud některá země sleduje pouze svůj omezený zájem, v konečném důsledku a čase na to doplatí nejen ona sama. Historie se stále opakuje a je jen na nás jak dlouho ještě. Pokud budeme o míru, spolupráci, respektu, kompromisu, pouze pořádat summity, školit a kárat se navzájem, budeme stále ve vleku střídání se moci a bezmoci. Zaujalo mne proto vyjádření předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera, který vyzval k zlepšení vztahů s Ruskem. „Musíme se snažit navázat prospěšné vztahy s Ruskem. Není to velmi atraktivní, ale musí se to udělat. Dále takhle pokračovat nelze.“
Evropská unie prožívá těžké období, střídají se krize a pro nás důležité německé ekonomice hrozí pokles z důvodu snížení růstu čínské ekonomiky a sankcím proti Rusku. Navíc je zahlcena řešením krize s uprchlíky, která stále více polarizuje německou společnost. Podle posledního průzkumu časopisu BILD pouze 10% Němců sdílí názory své kancléřky ohledně migrantů. To dokládá i výsledek ankety německého týdeníku Focus, kde hlasovalo téměř 266 tisíc lidí a 95 % z nich se vyjádřilo proti přistěhovalecké politice německé kancléřky.
Pokud Evropská unie nenajde rychlé a společné řešení této situace, hrozí ji dezintegrace pod tlakem populistů. Řešením je udělat ze slabosti pevný most, prohlubování mechanismů vzájemné důvěry a spolupráce. V současné době je to ve jménu globální sebezáchovy více než nutné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV