Za mne je určitě lepší si certifikát po očkování, testu či prodělané nemoci stáhnout ZDE jako pdf do mobilu, a raději si ho ještě vytisknout. Osobně jsem vyzkoušel Tečku stejně jako MojeID, mobilní klíč, datovou schránku... Její hlavní problém vidím v několika věcech:
Je potřeba si certifikáty aktualizovat a aktualizace nemusí probíhat automaticky. To je potíž u očkování.
Druhý problém je, že QR kód je na první stránce a vlastní text certifikátu až na druhé straně. Certifikát tak netvoří jeden dokument.
Konečně jako potíž vidím formát data narození. V Tečce je pod QR kódem v českém formátu (alespoň na mém mobilu s androidem). Tedy ve formátu den-měsíc-rok. Na vytištěném certifikátu je ale v mezinárodním formátu, tedy rok-měsíc-den s tím, že měsíce leden-září jsou ve formátu 01, 02... Takto je to i na vlastním certifikátu v Tečce. Bohužel ale není uvedeno, že se jedná o datum narození.
Takže na certifikátu, který si stáhnete z ocko.uzis.cz je uvedeno
Surname (s) and forename (s)
Příjmení a jméno Válek Vlastimil 1960-05-17
kdežto v Tečce je
Válek Vlastimil
Valek Vlastimil
17.5.1960
Proč mám v tečce přijmení Válek, a pak “přeložené do angličtiny” jako Valek, to skutečně nechápu. A ještě větší chyba je, že zde není uvedeno, co je jméno, co příjmení a použitý formát data bez vysvětlení, co ta čísla znamenají. Je to řada "drobných detailů", na které opakovaně, leč marně náš AntiCovid upozorňuje.
Holt velké plány většinou ale na detailech ztroskotají.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.