Valenta (KSČM): Všudypřítomný strach o život, zdraví a majetek, tak se dnes žije v Plzni

06.12.2024 4:31 | Monitoring

Život v uzavřené sociální bublině, kdy nemusíte být tak často konfrontováni s realitou běžného dne v Plzni, zůstává snad již jedinou bezpečnou alternativou, jak nebýt napaden, okraden či pourážen. Ulicemi krajské metropole se stále ve větší míře bezcílně pohybují špinavá a páchnoucí individua, netečné, jindy naopak agresivní atrapy lidí, jež mají jediný cíl – přežít další den! Velice často jsou pod výrazným vlivem návykových látek a pro jejich zisk jsou ochotny udělat cokoliv!

Valenta (KSČM): Všudypřítomný strach o život, zdraví a majetek, tak se dnes žije v Plzni
Foto: Archiv J. Valenty
Popisek: Jiří Valenta

Vybírání kontejnerů či například obtěžování kolemjdoucích žebráním jsou ve spojení s nimi pro město asi tím nejmenším zlem, bohužel nad množícími se fyzickými útoky, často i s podvyživenými psy málokdy s náhubkem, nebo typicky nad příležitostnými krádežemi a loupežemi, již ale tak lehce mávnout rukou nelze! Nelítostní jsou však členové této „nepracující komunity“, na kterou jsou doposud krátké veškeré státní i městské orgány, i k sobě navzájem. Není tomu tak dávno, kdy ke svému úžasu mohli kolemjdoucí spatřit v řece Berounce plující tělo, bez hlavy a genitálií. O pár měsíců později ubodal pro změnu další bezdomovec přímo v Křižíkových sadech svoji družku.

A tak se běžný Plzeňan raději obloukem vyhne, když je to alespoň jen trochu možné, takovým problematickým lokalitám jako je zóna kolem hlavního nádraží ČD včetně paluby Hamburk, Pařížské a Pallově ulici, Mrakodrapu, městskému sadovému okruhu či dokonce i samotnému historickému centru Plzně – náměstí Republiky a mnoha jiným.

Bezdomovci, kterých žije v Plzni minimálně kolem pěti set na více než padesáti evidovaných společných nocovištích, však rozhodně nejsou jediným problémem se stále narůstajícím potenciálem bezpečnostního rizika. Rád bych se v této souvislosti tedy zmínil ještě alespoň o jednom další faktoru, který hrozí přerůst až do fáze své další neřešitelnosti.

Problémy, převyšující míru jakési subjektivní přijatelnosti, začíná v Plzni generovat stále rostoucí počet cizinců, osob z odlišného prostředí sociokulturních norem. Již před rozpoutáním rusko-ukrajinského konfliktu pobývalo v západočeské metropoli kolem padesáti tisíc cizinců a lidé se často cítili jejich nepřijatelným asociálním chováním velice ohroženi. K tomu následně přibylo v několika vlnách skoro osmnáct tisíc uprchlíků z Ukrajiny s tzv. dočasnou ochranou. Dnes tak je každý pátý člověk žijící v Plzni cizinec, každý desátý potom Ukrajinec. Z mého pohledu se jedná o cílené rozmělnění doposud platných kulturních vzorů naší společnosti, v tomto případě konkrétně v podmínkách našeho města. Jaké to má pro nás praktické důsledky?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Článek byl převzat z Profilu PhDr. Ing. Mgr. et Mgr. Jiří Valenta, DBA

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Jurečka: Digitální systém zaměstnanosti běží přesně tak, jak má

22:31 Ministr Jurečka: Digitální systém zaměstnanosti běží přesně tak, jak má

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Digitálnímu systému zaměstnanosti.