Jde ještě vůbec o systém zastupitelské demokracie? Tedy o systém, kde, podle klasické definice J.S. Milla „vykonává lid svou moc prostřednictvím svých volených zástupců“, případně podle novější alternativní definice J. A. Schumpetera „lid drží suverenitu a politickou oprávněnost ve svých rukách tím, že vládu vybírá a pokud se neosvědčí, pak jí v následujících volbách podporu upírá“.
Podle toho, co se nyní děje již neplatí ani jedno ani druhé – volení zástupci lidu ani vlády nevykonávají vůli lidu, ale „implementují“ či „transponují“ do našeho právního řádu rozhodnutí orgánů, na jejichž složení a rozhodování má „náš lid“ hlas „slabě poradní“ – tuším asi 2.2%.... ale možná, že se o nějakou tu desetinku mýlím.
Tento neblahý a zcela nedemokratický stav ještě posílil po podpisu Lisabonské smlouvy, která zástupcům států upřela právo veta v celé řadě oblastí.
Pokud vezmene v potaz, že v současné době přichází cca 70% zákonů z úrovně EU, je činnost „zástupců lidu“ zcela formálního charakteru – prostě „zvedají ruce“ dle pokynů EU. Osobně jsem se účastnil diskuse s řadou poslanců nad problematikou zavedení „energetických štítků budov“ – odpověď napříč politickým spektrem byla „víme, že je to pitomost, ale zavést to musíme“. Takže „lidu“ nepomůže ani volba jiných zástupců ani změna vlády.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: ODS