Je třeba podpořit oprávněné požadavky českých zemědělců, kteří minulý týden protestovali proti dovozu nekvalitních potravin ze zemí mimo EU do ČR. Našim zemědělcům, kromě rostoucí byrokracie, vadí zejména obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur, která je v závěrečné fázi schvalování a která by znamenala de facto likvidaci naší domácí produkce masných výrobků.
Vážným problémem jsou i bezcelní zemědělské dovozy z Ukrajiny. Jejich dovážené produkty totiž nemusí splňovat přísné normy týkající se našich zemědělců a potravinářů, jsou tudíž levnější a naši zemědělci jim nemohou konkurovat. Dlouhodobě zastávám názor, že je potřeba prosadit rovné postavení a nediskriminaci českých zemědělců a potravinářů v rámci tzv. Společné zemědělské politiky EU.
Rovněž prosazuji potravinovou soběstačnost v komoditách, které lze v naší zemi produkovat. Příslušný návrh zákona jsme v minulém volebním období předložili v Poslanecké sněmovně, ale ostatní strany nakonec pod tlakem zahraničních obchodních řetězců zabránili jeho přijetí. Vládu Petra Fialy by v orgánech EU měla usilovat zabránění přijetí této dohody.
MERCOSUR je jihoamerické sdružení volného obchodu. Zahrnuje země: Argentina, Brazílie, Paraguay, Uruguay, Bolívie. Chov zejména hovězího dobytka je jejich významným zdrojem příjmů. Nyní se to má ještě zlepšit a to na úkor zemědělců z Evropské unie. Zvlášť těžce to může dopadnout u nás v České republice. Dohoda MERCOSUR – EU má umožnit volný obchod (bez cel a dovozních omezení) tedy ve skutečnosti v oblasti zemědělství zásadně zvýhodnit země MECOSURu proti zemím EU.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV