Vích (SPD): Celní válka s USA znamená – bojujme a zaměřme se i jinam

07.04.2025 9:15 | Monitoring

Překvapivé rozhodnutí USA zavést vysoká cla „pokládá“ finanční trhy, nepanikařme a přizpůsobme se situaci, svět je veliký, stačí hledat nové šance pro naše firmy. Bez kádrování.

Vích (SPD): Celní válka s USA znamená – bojujme a zaměřme se i jinam
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Radovan Vích

Cla a množstevní opatření (kvóty) jsou dva způsoby, jakými státy mohou regulovat množství a ceny zboží z dovozu. K regulaci až rušení těchto dvou omezení nejprve na mezinárodní úrovni vznikla Všeobecná dohoda o clech a obchodu (GATT) a od 1. ledna 1995 Světová obchodní organizace (WTO). 

V praxi k omezení dovozu slouží i další legislativní opatření zdravotní, veterinární, bezpečnostní a jiné povahy, které také omezují vstup některých výrobků na trh. Například ve výrobcích z USA jsou často obsažené takové chemické látky, které jsou v EU zakázány k použití pro spotřebitele. Takže se zde prodává jen málo kosmetiky z USA. Nebo jiný příklad, určitý produkt z Číny nebude připuštěn na trh EU z důvodů bezpečnostních – viz kauza telefonů Huawei.

Zkrátka státy používají k upřednostnění prodejů vlastního zboží řadu instrumentů, které působí zcela nevinně a řádně, ale jejich výsledkem je, že se na domácím trhu prodává to preferované zboží od místních firem. V posledních desetiletích docházelo k ústupu těchto ochranných opatření, viz kontroverzní Dohoda s MERCOSUREM, která hrozí významně poškodit naše zemědělce. Nový prezident USA Donald Trump usiluje o přesný opak. Protekcionismus, ochrana vlastního trhu, uvalení významných cel, 20 až 25 procent.

Ing. Radovan Vích

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD, předseda RK SPD LBK
  • poslanec

USA dělaly ramena, ale ekonomika se jim sypala

Dlouhodobý trend ve světových ekonomických vztazích byl odbourávat protekcionismus, tedy ochranu vlastního trhu, a naopak trhy otvírat k dovozům zvenčí. Tedy řekněme byl zaveden globalismus v ekonomické oblasti. To prospívá exportním ekonomikám, jakou je i ČR, a snižuje to dlouhodobě ceny pro spotřebitele. Ovšem státy, které toho tolik nevyváží, zjišťují, že peníze jejich daňových poplatníků dlouhodobě směřují jinam (velká koncentrace těchto peněz z USA a Evropy je např. u Číny, Vietnamu a dalších zemí schopných dlouhodobě levně dodávat zboží). 

Anketa

Které z menších opozičních stran se dostanou do PSP ČR?

hlasovalo: 11006 lidí

Navíc vzniká často trend přesunu výroby do jiných zemí, což vede ke zvýšení nezaměstnanosti, propadu veřejných příjmů a celkovému snižování životní úrovně obyvatel daného státu, tedy chudnutí občanů, místních firem a daného státu nebo skupiny států.

To přesně zažily USA v posledních desetiletích, ačkoli to jejich vlády většinou maskovaly „velkými rameny“. Podobně to postihlo Francii, Španělsko, Itálii, Řecko, vedlo to ke strukturální nezaměstnanosti, šílené nezaměstnanosti mladých zejména ve Španělsku a Itálii. Mimochodem na vyrovnání tohoto stavu je používán fond Next Generation Europe (v češtině Fond obnovy), v celkové výši 750 miliard euro v době jeho ustavení. Nyní už EU musí úroky tuto půjčku splácet, vychází to zhruba 30 miliard korun ročně jen za ČR.

Bude hodně práce pro EGAP a ČEB

Takže tenhle problém řeší USA tím, že zvedají cla co nejvíce zemím, zejména těm největším dovozcům do USA. Trhy na to reagují panikou, padá i česká burza. Co se stane dále, lze předvídat. USA se budou snažit narovnat obchodní nerovnováhu ve svůj prospěch. Země EU se s tím budou muset vyrovnat, i když se jim to nelíbí, a přizpůsobit tomu svůj obchodní model.

Co se týče České republiky, bylo velice krátkozraké upřednostňovat jeden obchodní směr, příliš se navázat na Německo a práci na subdodávkách pro německé firmy. Jasným řešením tedy je přestat „tahat“ politiku do ekonomiky, vrátit se k ekonomické politice všech azimutů, nekádrovat, ale zajistit se proti riziku. Tedy bude to hodně práce pro exportní garanční a pojišťovací společnost EGAP a ČEB (pojištění exportu), ale v dlouhodobém výsledku se to může vyplatit.

Je fajn, že na podzim jsou volby do Poslanecké sněmovny, které, doufám, odstraní tuto nepopulární vládu, a hlavně skončí jednotka politické zrady a převlékání kabátů Jan Lipavský, který diplomacii ani hospodářskou diplomacii opravdu neumí, našim firmám nepomáhá, a bude tam snad někdo schopnější. České ambasády po světě se pak nebudou zdráhat pomoci našim firmám. Dokud ještě nějaké české firmy máme!

Ještě jedno volební období ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN (a Pirátů) a mohli bychom vyhlásit státní bankrot.

Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Nemáte jako já pocit, že tato vláda se nás snaží šmírovat úplně všude?

Vy kritizujete, že chce hlídat údaje o ubytovaných (v hotelech, penzionech...), ale co říkáte na to, že se snaží protlačit i to, aby nás mohla šmírovat na webu? Cožpak nestačí, že se nás snaží umlčet pomocí Foltýna a toho jeho nesmyslného úřadu? Proti tomu taky nějak bojujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 7 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Vích (SPD): Celní válka s USA znamená – bojujme a zaměřme se i jinam

9:15 Vích (SPD): Celní válka s USA znamená – bojujme a zaměřme se i jinam

Překvapivé rozhodnutí USA zavést vysoká cla „pokládá“ finanční trhy, nepanikařme a přizpůsobme se si…