Cla a množstevní opatření (kvóty) jsou dva způsoby, jakými státy mohou regulovat množství a ceny zboží z dovozu. K regulaci až rušení těchto dvou omezení nejprve na mezinárodní úrovni vznikla Všeobecná dohoda o clech a obchodu (GATT) a od 1. ledna 1995 Světová obchodní organizace (WTO).
V praxi k omezení dovozu slouží i další legislativní opatření zdravotní, veterinární, bezpečnostní a jiné povahy, které také omezují vstup některých výrobků na trh. Například ve výrobcích z USA jsou často obsažené takové chemické látky, které jsou v EU zakázány k použití pro spotřebitele. Takže se zde prodává jen málo kosmetiky z USA. Nebo jiný příklad, určitý produkt z Číny nebude připuštěn na trh EU z důvodů bezpečnostních – viz kauza telefonů Huawei.
Zkrátka státy používají k upřednostnění prodejů vlastního zboží řadu instrumentů, které působí zcela nevinně a řádně, ale jejich výsledkem je, že se na domácím trhu prodává to preferované zboží od místních firem. V posledních desetiletích docházelo k ústupu těchto ochranných opatření, viz kontroverzní Dohoda s MERCOSUREM, která hrozí významně poškodit naše zemědělce. Nový prezident USA Donald Trump usiluje o přesný opak. Protekcionismus, ochrana vlastního trhu, uvalení významných cel, 20 až 25 procent.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLČlánek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV