Forma projednávání a nenápadné signály (slovo, které charakterizuje celou vládu Petra Fialy), že se do sebe vládní koaliční strany v zákulisí pouští, naznačuje, že ta pevná koalice dostává zřetelné trhliny. Na připomínky předloženého návrhu dal ministr Stanjura pouhých pět dní! Z hlediska politické logiky je nyní rok, kdy může vláda provádět ta méně populární opatření a zároveň položit hlavní základ pro plnění svých volebních slibů, aby jim to vyšlo do voleb. Aktuálně je totiž dva roky a kousek do sněmovních voleb a méně než rok do dalších voleb (tentokrát do Evropského parlamentu na jaře 2024 a krajské a senátní volby na podzim 2024).
Ale vláda ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů to tentokrát prostě přehnala. Nejen, že nedávno odsouhlasili drsný důchodový balíček (ve dvou zákonech za sebou, jeden z nich už prošel), nyní se v Poslanecké sněmovně projednává kontroverzní kompenzační balíček (ve skutečnosti „zákon o vytahání peněz občanům z peněženek") a k tomu ještě kontroverznější dohodu o obraně mezi ČR a USA (ve skutečnosti „smlouvu o pobytu vojsk USA v 11 lokalitách nejméně na deset let"). Drahota všude a vysoce zastropované ceny energií nikoliv u výrobců. Podpora Ukrajiny na úkor našich občanů. To je moc soust najednou a jen letní období napomohlo k tomu, že už nejsou občané v ulicích. Ale na podzim už to může být jinak. Generální stávka.
Co je špatně na kompenzačním balíčku? Nesprávná je celá ekonomická politika vlády Petra Fialy. Balíček je jen jedním z důkazů. Myslet si, že když sestavím klamný rozpočet (kam například nebyly zahrnuty mimořádné valorizace důchodů nebo se počítalo s nesprávnou výší plateb za emisní povolenky) se schodkem opticky pod 300 mld korun (295 mld), ale s plánem takové schodky zopakovat ještě dvakrát, tak je to špatně. Když se k tomu připočte zadlužení ČR na další desetiletí (tzv. program Next Generation EU, podle názvu asi že to zaplatí až další generace) 137,4 miliardy, kdy se neví, kolik to bude nakonec stát, protože se to bude odvíjet od ceny dluhopisu emitovaného Evropskou unií, tak je to ještě horší.
Když se ukázalo, že téměř celý schodek státního rozpočtu byl vyčerpán už do poloviny roku 2023 vznikla panika, kterou trochu zmírnily „peníze z EU", aspoň něco z daně windfall tax a „vyždímání ČEZu". Myslet si, že všechny tyhle potíže vyléčí kompenzační balíček, kterým se současně skokově zvýší ceny potravin, nápojů, palivového dřeva apod. a k tomu se zvýší odvody zaměstnanců, a ještě více odvody OSVČ, tedy ztíží podnikání, je zcela naivní. Tento kompenzační balíček má za hlavní cíl zvýšit všemožné daně a odvody občanů a firem v České republice. Tedy bude mít dva dopady, snížení životní úrovně a zvýšení inflace.
"Proinflační a okrádající balíček" možná přinese zpočátku trochu víc peněz do státního rozpočtu. Tedy krátkodobý benefit pro vládní koalici. Ale ve střednědobém a dlouhodobém horizontu hrozí omezením podnikání (vyšší odvody OSVČ), ztrátami pracovních míst (viz to další zdanění dohod o provedení práce a o pracovní činnosti). Řadu dopadů je teď i složité předem vyčíslit, na to je balíček příliš rozsáhlý a nepřehledný. Mají problém se v něm vyznat i ekonomové. Pětikoalice už proto předem počítá s tím, že bude potřeba čas už jen na odstranění chyb a počítá, že změny budou. Pět koaličních „partnerů“ má na tento „daňový batoh“ logicky rozdílné pohledy, aby nepřišli o zbytek voličů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Článek byl převzat z Profilu Ing. Radovan Vích
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV