Vinklátová (SLK): Našim muzeím a galerii se daří sbírkové fondy obohacovat

24.02.2020 16:47 | Zprávy

Výstava na kraji ukáže medaile, plakety a kované plastiky ze Severočeského muzea

Vinklátová (SLK): Našim muzeím a galerii se daří sbírkové fondy obohacovat
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Květa Vinklátová

Severočeské muzeum v Liberci prochází důkladnou rekonstrukcí výstavních prostor. Své brány otevře návštěvníkům letos v září; pozoruhodné předměty ze sbírek však připomíná průběžně. Aktuální přírůstky bude možné zhlédnout od pátku ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje. Výstava potrvá až do srpna. 

„Péče o sbírky a jejich doplňování je jednou ze základních činností sbírkotvorných institucí, dokonce danou zákonem. Díky prostředkům, které v posledních letech uvolňujeme na akvizice, se daří našim muzeím a galerii obohacovat sbírkové fondy,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Koncem roku 2019 zakoupilo Severočeské muzeum s přispěním Libereckého kraje a speciální dotace z akvizičního fondu ministerstva kultury jedinečnou sbírku 81 kusů medailí a plaket jednoho z nejvýznamnějších rakouských medailérů první poloviny 20. století Arnolda Hartiga. Deset z nich se v rámci výstavy představí návštěvníkům krajského úřadu. 

Tvůrce, jenž se narodil v Libereckém kraji, je významný nejen počtem svých prací, ale zejména kvalitou provedení vlastní medailérské práce a výtvarné kompozice, stejně jako tématy, která zpracovával. Jednalo se zejména o portréty předních velitelů rakouské armády a členů císařského dvora. Koncem 50. let pak vytvořil sérii třiceti portrétů hudebních skladatelů. Jeho tvorba je vysoce kvalitním a charakteristickým dokladem způsobu modelace reliéfu a využití písma v drobné plastice první poloviny 20. století. Zakoupené medaile a plakety jsou tak nyní největší veřejnou sbírkou prací tohoto medailéra a budou postupně představeny v nové stálé expozici Severočeského muzea v Liberci.

Čtyři menší kované plastiky z konce šedesátých let 20. století od Vratislava Karla Nováka, které Severočeské muzeum získalo v roce 2017, jsou dalšími předměty, jež mohou návštěvníci ve vestibulu Krajského úřadu vidět. „Vystavené plastiky reprezentují ranou fázi autorovy umělecké tvorby, která nebývá tak často k vidění. Jsme rádi, že máme možnost postupně představit významné akvizice z depozitářů Severočeského muzea,“ sdělil kurátor Jan Virt.

Vratislav Karel Novák, jenž žil v letech 1942 až 2014 byl významný český sochař a šperkař. Vystudoval Střední průmyslovou školu v Jablonci nad Nisou a následně Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, kde absolvoval obor Kov a šperk u profesora Jana Nušla. Dlouhodobě se zabýval realizacemi velkých kovaných plastik a autorskou šperkařskou tvorbou. Řada jeho prací se nachází v severních Čechách, ať už v interiérech veřejných budov a soukromých podniků či na veřejných prostranstvích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rajchl (PRO): Být premiérem této země, tak bych pozvání z Moskvy přijal

22:31 Rajchl (PRO): Být premiérem této země, tak bych pozvání z Moskvy přijal

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k návštěvě Roberta Fica v Rusku.