„Za obnovami památek bývají často velmi silné životní příběhy jejich majitelů. V loňském roce jsme například ocenili obnovu budovy bývalé papírny v Hamru na Jezeře, jejíž majitel, pan Rudolf Krejčí, nechtěl nechat stavbu v dezolátním stavu a řekl si, že je tak výjimečná, že ji musí zachránit. Obětoval tomu 20 let života, všechny své dovolené, všechny peníze. Když mě papírnou provázel, s velkou pokorou jsem si prohlížela každý kus zdi či podlahy. Takových příběhů máme v kraji celou řadu,“ uvedla Květa Vinklátová, členka rady kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Podmínkou účasti v soutěži je dokončení obnovy nemovité kulturní památky v kalendářním roce 2018. Další podmínkou je dodržení minimálního vlastního podílu vlastníka na obnově stavby ve výši 50.000 korun.
„Snažíme se majitelům památek pomáhat prostřednictvím dotačního fondu, kde je maximální výše dotace na obnovu 300 tisíc korun. Z hospodářského výsledku také přispíváme na větší obnovy,“ dodala Květa Vinklátová.
Zaslané přihlášky zhodnotí šestičlenná odborná komise, kterou tvoří radní Libereckého kraje pověřená řízením rezortu kultury, památkové péče a cestovního ruchu, dva zástupci odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově, ředitel Národního památkového ústavu, územního odborného pracoviště v Liberci a předseda výboru cestovního ruchu, památkové péče a kultury. Komise hodnotí nejen kvalitu projektu obnovy, ale i kulturní význam památky.
Soutěž má letos jen jednu hlavní kategorii. Vloni porota udělila výjimečně ceny dvě. Ocenila obnovu všech vnějších stěn papírny v Hamru na Jezeře a celkovou rekonstrukci Zámeckého areálu Návarov.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV