Votava (LEV21): 80. výročí volby prezidenta Dr. Edvarda Beneše

18.12.2015 9:32 | Zprávy

Před 80lety, po odstoupení TGM, byl 18. prosince 1935 zvolen druhým československým prezident dr.Edvard Beneš. Stalo se tak výraznou většinou 340hlasů, protikandidát B.Němec dostal 24, při 76 prázdných lístcích.

Votava (LEV21): 80. výročí volby prezidenta Dr. Edvarda Beneše
Foto: Archiv
Popisek: NS - LEV 21

Dr. Edvard Beneš stál u zrodu ČSR v roce 1918. Dr. E.Beneš je také úzce spjat s Československou stranou národně socialistickou. Byl jejím místopředsedou. 

Dr.Edvard Beneš jako dlouholetý ministr zahraničích věcí ČSR se podílel i na vzniku Společnosti národů. Po mnichovském diktátu odcházel Dr. E. Beneš podruhé do exilu,. Byl zklamán a zrazen svými spojenci, Anglií a Francií. Přesto odcházel nezlomen. Po vypuknutí 2.světové války stal opět představitelem československého domácího i zahraničního odboje.  

Jeho návrat do vlasti v květnu 1945 byl bez nadsázky návratem vítěze. Svět se výrazně změnil.  Ti politici, kteří určovali vývoj v Evropě před válkou, zmizeli z politické scény. Dr.Edvard Beneš, jako jeden z mála evropských představitelů, se vrátil domů jako prezident. Byl představitelem státu, který se stal součástí vítězné koalice. Tuto skutečnost je nutno stále důrazně připomínat, tak jako nutný odsun německého obyvatelstva provedený na základě postupimské dohody. Odsun sudetských Němců byl součástí širokého odsunu německých menšin z dalších států Evropy. 

Poválečný vývoj v Evropě a ve světě, byl již ve znamení nového rozdělení světa na základě Jaltské dohody a výsledků druhé světové války. Tento vývoj již nemohl Dr.E. Beneš ovlivnit, natož zastavit.  Svět se rozdělil na dvě sféry vlivu.  

I přes tento vývoj má Dr.Edvard Beneš své důstojné místo v českých dějinách. Slova  TGM „ bez Beneše bychom neměli republiku“ svědčí o jeho významu. Proto mnohé útoky na Dr.E.Beneše, jsou především útokem na suverenitu našeho státu. Jsou pokusem změnit výsledky druhé světové války. Zásluhy Dr. E. Beneše ocenil i Parlament České republiky samostatným zákonem.

Společné položení věnců u sochy Dr. Edvarda Beneše, prezidentem M. Zemanem a exprezidentem V. Klausem na Loretánském náměstí, bylo významným symbolem úcty k jeho odkazu u příležitosti 80. výročí jeho volby druhým prezidentem ČSR.

Přemysl Votava
(NS-LEV21)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

9:15 Vích (SPD): Dramatický schodek rozpočtu 230 miliard a obrana neví, co s penězi

Vláda Petra Fialy zase sestavila výrazně schodkový rozpočet. Schodek 230 miliard korun v situaci, kd…