„Jsem rád, že jsme se tady sešli v hojném počtu a zejména s velkým zastoupením studentů. Tento pietní akt totiž neorganizujeme jen pro ty starší, z nichž někteří se narodili v předválečné či v těsně poválečné době, ale především pro ty mladší, abychom jim připomněli, že v době před rokem 1939 si nikdo nemyslel, že dvacet let po první světové válce se mohou válečné hrůzy vrátit, a navíc ještě v horší podobě. Ale stalo se. Musíme si stále připomínat i fakt, že ti, kteří vybojovali v roce 1945 naši svobodu, vybojovali i naše životy. Kdyby tehdy nespojily síly americká a Rudá armáda, jakož i ostatní, kteří bojovali na jejich straně, válka by trvala mnohem déle a mnozí z nás by tady dnes nebyli,“ pronesl v projevu k účastníkům pietního aktu starosta Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL) „Jinou věcí je, že se po druhé světové válce začaly světové poměry v závislosti na zájmech velmocí měnit. A tak z někdejších osvoboditelů Vsetína jsou dnes ti, kteří bojují na jiné straně a světem jsou za to mnohdy právem odsuzováni. My bychom ale navzdory tomu či právě proto měli vnímat proměnlivost života. Měli bychom odsuzovat to, co je špatné nyní, a být trvale vděčni těm, kteří pomohli našim předkům,“ dodal starosta Čunek.
Jeho slova na pietním aktu doplnil bližším popisem dění kolem osvobozovacích bojů ve Vsetíně historik Muzea regionu Valašsko Pavel Mašláň. O kulturní vsuvku se postarali žáci základní školy Rokytnice a členky Pěveckého sdružení valašských učitelek. Čestnou stráž u památníku drželi členové dětského folklorního souboru Malá Jasénka, skauti a vojáci z Krajského vojenského velitelství Zlín.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV