Poslední roky mám pocit, že z odborných učilišť a středních odborných škol se stává oblast státem přehlížená. I ve společnosti často vnímám tendence dělat ze škol, zaměřených na řemeslo, jakousi druhou kolej vzdělávání. A to se v praxi významně podepsalo na tom, že řemeslo v Česku uvadá, přestává být při výběru školy mnohdy atraktivním pro děti i jejich rodiče.
Nejednou jsem se setkal s názorem, že dnes je nezbytně nutné za každou cenu tlačit dítě do co nejvyšších stupňů vzdělávání, protože je to tak nějak "společensky očekáváno". A výsledek? Lidí, co umí řemeslo, je stále méně a méně. A něco vám povím: je to špatně!
Vzdělávání v této oblasti musí stát naopak ocenit, podpořit. Má na to páky. Ať už jde o samotné financování takových škol, nebo veřejnou motivaci a podporu odborných oborů. To je směr, kterým musíme jít. Jinak nám v budoucnu už nikdo neopraví tekoucí kohoutek nebo hodinky.
V dnešní době musí stát významně propojovat sféru komerční a vzdělávací. Tam je také jeho velká úloha. Jsem přesvědčený, že tyto systémové nedostatky musí být co nejrychleji odstraněny. Dokud je ještě čas!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV