„Každoročně si 17. listopad připomínáme jako Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studenstva. Velmi bych si přál, abychom letos možná více než obvykle vzali dnešní den nejen jako vzpomínku, ale také jako varování, výzvu a inspiraci. Uzavření českých vysokých škol a popravy studentských vůdců nacisty v listopadu 1939 a obrovský, spontánní a nesmírně silný a odvážný projev touhy po svobodě a demokracii v listopadu 1989 jsou události, které musí navždy zůstat součástí naší historické paměti. V čele s mladými lidmi, se studenty jsme dokázali, že jsme statečný a svobodomyslný národ, který umí v těžkých chvílích držet při sobě. Tak na to nezapomínejme!“ komentoval u příležitosti státního svátku předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil.
„83 a 33 let nás dnes dělí od dvou zásadních momentů našich novodobých dějin. V obou případech v nich hráli klíčovou roli studenti. 17. listopadu 1939 došlo k brutální represi odbojných studentů zločinným nacistickým režimem. V přelomových listopadových událostech roku 1989 pak studenti sehráli nezastupitelnou úlohu při zhroucení komunistické diktatury. Nezapomeňme však ani na to, že Sametová revoluce by nebyla úspěšná, kdyby se nezdařil odsun okupačních vojsk. Ta se po 23 letech podařilo z tehdejšího Československa vyprovodit až v roce 1991. Teprve pak jsme si mohli zcela oddechnout a naplno zakoušet život ve svobodě. Žádná země nemůže být plně svobodná, dokud ji okupují cizí vojska,“ zdůraznila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV