Zdechovský (KDU-ČSL): Vláda by neměla vypisovat stamilionové dotace pro soukromé podniky

17.03.2018 10:49 | Zprávy

Pekárna Zelená louka, která je součástí holdingu Agrofert, získala 100 milionů dotaci na novou moderní linku na toustový chléb.

Zdechovský (KDU-ČSL): Vláda by neměla vypisovat stamilionové dotace pro soukromé podniky
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

Cílem dotované investice je vyrábět zdravější toustové chleby bez konzervantů s delší trvanlivostí. Konkurent United Bakeries přitom s tímto inovativním toustovým chlebem přišel už před osmi lety, kdy začal vyrábět chléb se sníženým obsahem soli a konzervantů. Tuto dotaci odsouhlasila pekárně výběrová komise z Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost v prosinci 2016, tedy v době, kdy byl ministrem financí sám Andrej Babiš (ANO) a ministerstvo pro místní rozvoj vedla Karla Šlechtová (ANO).

Europoslanec Zdechovský případ označil za neomluvitelný exces a podal kvůli němu interpelaci k Evropské komisi. Podle europoslance mohou podobné dotace zavinit likvidaci menších podniků, kteří v podobných programech nemohou firmám z miliardového holdingu Agrofert konkurovat. Podle Zdechovského by měla Evropská komise jednoznačně říci, zda se také nejedná o střet zájmu, když firmy patřící ministrovi financí, získávají z rozpočtu EU takto obrovské podpory.

Dotace soukromým firmám na investice jsou nesmyslné

„Principem dotací by mělo být, že vyspělejší státy pomáhají těm slabším, aby se jim vyrovnaly, s čímž souhlasím. Potřebujeme dobudovat infrastrukturu, dálnice, železnice celkově pomoci nevýdělečnému sektoru neregulovanému trhem. Proč ale posílat dotace miliardáři, druhému nejbohatšímu muži v zemi, který je v době rozhodnutí o vyplacení dotace shodou okolností ministrem financí? Tohle je podle mě přesně ten důvod, proč lidé nadávají na EU,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), proč se rozhodl v případu stamilionové dotace pro firmu Penam interpelovat komisi a mimo jiné požaduje prověření českého nastavení Operačního programu Podnikání a inovace.

„Je potřeba si na rovinu říci, že konkrétní výzvy zde vypisuje ministerstvo pro místní rozvoj v součinnosti s ministerstvem financí. Bylo tak spíše jen otázkou času, než pan Babiš nechá upravit podmínky získání eurodotací tak, aby z nich mohli profitovat předně firmy z jeho holdingu,“ říká dále Zdechovský, který je členem kontrolního výboru Evropského parlamentu. „Tento obrovský konflikt zájmů ve výboru dlouhodobě kritizujeme. Nyní je jasné, že kromě Čapího hnízda tak otevřeme další případ spojený s panem Babišem, který by nám měl do budoucna pomoci nastavit pravidla čerpání dotací tak, aby podobné excesy nebyly dále možné,“ doplňuje europoslanec, který už v minulosti kritizoval podobné dotace i v dalších oborech. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

11:02 Paroubek (ČSSD): Seriozní politické jednání vypadá jinak

Komentář předsedy ČSSD k vyjednávání o účasti strany na projektu STAČILO!