Strategie by měla položit základy novému plastovému průmyslu, který při navrhování designu a výrobě plastů a plastových výrobků bude vycházet z nutnosti jejich opětovného použití nebo recyklace.
„Významnou úlohu v oběhovém hospodářství plastů budou hrát kromě inovací, výzkumu a produktového designu i parametry veřejných zakázek či specifických projektů na národní a regionální úrovni, na což senát také upozorňuje,” dodává k tomu senátor za Stranu zelených Petr Orel, člen Výboru pro záležitosti EU a zpravodaj těchto senátních tisků.
Senát ve svém usnesení zároveň poukazuje na skutečnost, že ve strategii není dostatečně zdůrazněna první priorita odpadového hospodářství, totiž prevence vzniku odpadů. Hlavním problémem je i podle Zelených především nadprodukce velmi levného plastu, jemuž nemohou přírodní materiály ani recyklovaný plast z důvodu vyšších výrobních nákladů konkurovat. Senát proto vyzval Evropskou komisi k opatřením, která budou tyto druhy plastových výrobků minimalizovat.
Za zásadní pak Senát považuje zvyšování obecného povědomí o negativním vlivu plastů na životní prostředí a dostupnost informací o obsahu nebezpečných látek v plastových produktech.
„Toto usnesení velmi vítáme, protože Senát jím ve své podstatě deklaruje svoji součinnost k budoucím legislativním změnám, které bude v ČR v souvislosti s touto problematikou nutné přijmout,” dodává k tomu 1. místopředsedkyně Zelených Magdalena Davis.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV