V Kodani o víkendu proběhl kongres Evropských zelených i za účasti české delegace. V dánské metropoli se sešlo přes 900 Zelených z celé Evropy a zde shrnujeme co zajímavého na něm proběhlo.
V Kodani se sešlo zatím největší zastoupení zelených ministrů a ministryň, kteří prezentovali svou práci, mj. rakouská ministryně spravedlnosti Alma Zadić, finský ministr zahraniční Pekka Haavisto nebo skotská ministryně pro biodiverzitu Pippa Hackett. Haavisto mluvil o tom, jak nejen jeho země, ale celá EU musí i nadále podporovat Ukrajinu ve svém boji za svobodu. "EU je v podpoře Ukrajiny jednotná a odhodlaná. Jejich věc je i naší věcí. Jejich boj je i naším bojem. Stojíme na straně Ukrajiny tak dlouho, jak bude třeba.“
O následcích uprchlické vlny z Ukrajiny mluvil i zelený premiér Černé Hory Dritan Abazovič. "Černá Hora přijala 10 000 uprchlíků, což jsou 2 % naší populace. A všichni jsou v naší zemi v bezpečí." Černohorská zelená strana URA se také na tomto kongresu stala plně členkou European green party.
Tématu dopadů změn klimatu na Island se ve své řeči věnovala premiérka této severské země Katrin Jakobsdottir. "The ice is leaving Iceland“.
Při debatě o energetické chudobě v jednotlivých zemích došlo i na Česko - jako na špatný příklad ve vztahu nízké minimální mzdy a vysokých cen energií. V Česku musí musí zaměstnanec pobírající minimální mzdu pracovat 65 dní, aby pokryl roční náklady na energii - nejdéle ze všech zemí EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: PV