Kandidaturu na post předsedy oznámili Matěj Stropnický, Jan Šlechta a Petr Štěpánek. Pokud se na sjezdu neobjeví další kandidátka na předsedkyni, musí se 1. místopředsedkyní stát žena. Na tu zatím kandidují Monika Horáková a Irena Moudrá Wünschová. Kandidáti Michal Berg a Petr Kutílek by v takovém případě kandidovali na post dalšího místopředsedy.
“Musíme znovu vyvolat silné emoce, brát se přesvědčivě za problémy, které trápí nejen nás a naše přátele, ale i lidi, s nimiž nás nespojuje stejný životní styl, práce, zájmy, často ani všechny hodnoty. I u těchto ‚jiných‘ lidí (jiných, než jsme my sami), musíme umět vyvolat očekávání, že je budeme umět zastupovat, že budeme právě my nejlépe hájit jejich zájmy,” uvádí Matěj Stropnický.
“Již nevystačíme s klasickým paradigmatem ‘Mysli globálně, jednej lokálně’, ale musíme jít více do tvaru písmene T, tedy do šířky i do hloubky, a paradigma zahustit na: Mysli globálně i lokálně, jednej lokálně i globálně,” uvádí Jan Šlechta.
“V uplynulém nevolebním roce se strana zabývala především přípravou programu strany a změnou stanov. Hlavním cílem nového vedení bude obrátit toto úsilí vně strany směrem k voličům. První rok bude úkolem předsednictva zejména poskytnout zázemí krajům pro úspěch v krajských a senátních volbách,” uvádí Petr Štěpánek.
Sjezd zelení zahájí vystoupeními hostů. Mezi nimi má být například bývalý předseda SZ a programový ředitel Greenpeace pro Středozemí a Blízký východ Jan Beránek či europoslanec a spolupředseda European Green Party Reinhard Butikhofer. Následně vystoupí zástupci dalších politických stran: místopředsedkyně ČSSD a ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová, místopředseda KDU-ČSL Jiří Mihola, místopředsedkyně STAN Věra Kovářová a předseda Pirátské strany Lukáš Černohorský.
Kromě vedení bude na 250 delegátů volit také ombudsmana SZ či revizní orgány strany. SZ jako strana s titulem Strana otevřená ženám pořádá předvolební debatu s kandidátkami do předsednictva, která proběhne v 21. ledna v Brně. Sjezd bude tradičně možné sledovat on-line. Profily kandidátů a kandidátek na předsedu a místopředsedu, stejně jako jména dalších kandidátů najdete níže.
PROFILY KANDIDÁTEK A KANDIDÁTŮ
PŘEDSEDA / MÍSTOPŘEDSEDA
MATĚJ STROPNICKÝ (*1983)
člen předsednictva SZ, bývalý náměstek primátorky hlavního města pro územní rozvoj a bývalý místostarosta Prahy 3 pro oblast bydlení a kultury
Studoval v Lisabonu a Římě, absolvoval žurnalistiku a mezinárodní teritoriální studia, má doktorát z mediálních studií. V letech 2003 až 2009 pracoval v Literárních novinách postupně jako přispěvatel, asistent šéfredaktora, redaktor a editor.
V roce 2009 spoluzaložil občanské sdružení Žižkov (nejen) sobě usilující o spravedlivou privatizaci bytů. Dalo i název koalici, se kterou pak v letech 2010 i 2014 úspěšně kandidoval do zastupitelstva Prahy 3. Spoluzaložil sdružení Tady není developerovo, které se úspěšně angažovalo ve věci záchrany Nákladového nádraží Žižkov.
JAN ŠLECHTA (*1959)
literát a horolezec, člen Svazu bojovníků za svobodu
Vystudoval obor Elektronické počítače a jejich operační a datový software. Působil jako středoškolský učitel a na katedře číslicového návrhu Fakulty informačních technologií ČVUT.
Jako horolezec má za sebou mimo jiné výstupy na Chan-Tengri (7 010 m n. m.), Huascarán (6 874 m n. m.) a Island Peak (6 182 m n. m.).
PETR ŠTĚPÁNEK (*1965)
1. místopředseda SZ, starosta Prahy 4 a předseda klubu zastupitelů v zastupitelstvu hlavního města
Studoval přírodní vědy, disertaci obhájil v Akademii věd ČR. Založil a deset let vedl protikorupční spolek Oživení a spoluzakládal Automat. Před listopadem 1989 byl aktivní v undergroundové Ekologické společnosti. V devadesátých letech pracoval jako mluvčí Ministerstva životního prostředí.
Mezi roky 2006 a 2009 byl radním hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí, energetiky a cyklodopravy. Za svého působení prosadil výsadbu nových lesů, modernizaci odpadového hospodářství a výstavbu nových cyklostezek. Sám je nadšeným propagátorem cyklistiky nejen v Praze, kolo používá i k pracovním cestám.
1. MÍSTOPŘEDSEDA / 1. MÍSTOPŘEDSEDKYNĚ
MONIKA HORÁKOVÁ (*1983)
zastupitelka Prahy 2 a členka rady krajské organizace SZ v Praze, novinářka, překladatelka a aktivistka
V letech 2006 až 2009 pracovala pro Poslanecký klub SZ. Je vedoucí Kulturní a mediální odborné sekce SZ. Překládá zejména vzpomínky německy mluvících obyvatel na život v Československu do roku 1945. Je rovněž propagátorkou guerilla gardeningu a komunitního zahradničení. Loni na podzim stála za iniciativou Hlavák, kdy dobrovolníci pomáhali uprchlíkům projíždějícím Prahou.
IRENA MOUDRÁ WÜNSCHOVÁ (*1957)
členka republikové rady SZ a zastupitelka v Ústí nad Labem
Působí jako lékařka v Krajské nemocnici v Ústí nad Labem. Pracuje rovněž pro Mobilní domácí hospic v Ústí nad Labem a Hospic Sv. Štěpána v Litoměřicích. V občanské a politické práci se věnovala otázkám spojeným s problematikou území bývalého pohraničí, těžce poničeného ekologickou, sociální a ideovou devastací. Je jednou ze zakládajících členek iniciativy V Ústí neonacisty nechceme, podílela se na vzniku iniciativy Ústím na kole. Aktivně se účastní projektů Fóra 50 %.
MICHAL BERG (*1980)
člen předsednictva SZ, zastupitel Vsetína a podnikatel
Michal Berg vystudoval obor audiovizuální reklamu a obor ekonomie a podnikání. Kromě vlastního podnikání působil jako sportovní novinář, tiskový mluvčí a media manager české hokejové reprezentace i jako lektor využívání sociálních sítí pro neziskovky i byznys. V posledních letech se věnuje občanskému aktivismu, založil web www.pomocuprchlikum.cz a vedl tým mezinárodních koordinátorů dobrovolné pomoci. Stál u vzniku Mezinárodního týmu SZ, který má na starosti mezinárodní kontakty a výměnu zkušeností pro zelené politiky a političky.
PETR KUTÍLEK (*1976)
zastupitel Prahy 4 a ředitel organizace Pro bono aliance
Pro bono aliance sdružuje právníky usilující o zvýšení účinnosti právního systému při ochraně lidských práv, veřejného zájmu a dalších důležitých hodnot. Petr Kutílek vystudoval politologii na Central European University v Budapešti a management pro veřejnou správu na New York University. Několik let pracoval v poradenských firmách, zkušenosti má i z neziskového sektoru. V Respekt institutu inicioval projekty zabývající se korupcí ve veřejném sektoru. Inicioval mimo jiné petici Praha 4 bez hazardu.
ČLENOVÉ / ČLENKY PŘEDSEDNICTVA
MÁRIA MAGGIE DOKUPILOVÁ
HANA VERONIKA KONVALINKOVÁ
TOMÁŠ KŘEMEN
DANIEL PITEK
LUKÁŠ TŮMA
JAN TRNKA
HELENA VAŘEJKOVÁ
MATOUŠ VENCÁLEK
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV