Na dnešním jednání proto navrhnou prošetření zneužití onkologické prevence k politické propagaci. Členové správní rady také připomněli, že premiérem navrhovaný projekt Českého onkologického institutu v Praze, který již dříve odmítla i Česká onkologická společnost, nepočítá se zajištěním personálních kapacit a není systémovým řešením onkologické prevence a péče.
Celou situaci komentuje člen Správní rady VZP a senátor za Starosty Karel Zitterbart: „Zneužití letáku k onkologické prevenci pro budování politického PR je jedna věc, problém je ale i v naprosto naivním řešení, které Andrej Babiš prosazuje. Problém onkologické prevence a péče není absence jednoho obřího centra za 8 miliard kdesi v Praze, problém jsou především personální kapacity a prodlevy na cestě pacientů k diagnóze. To je třeba systémově řešit, nikoliv nechat peníze v betonu,“ popisuje situaci lékař a onkolog Zitterbart.
Pavel Východský, další člen správní rady VZP, dodává: „Je nezbytné sledovat cestu pacienta systémem za pomoci kvalitně udělané elektronizace zdravotnictví a to tak, abychom snížili prodlevu mezi diagnózou a zahájením účinné léčby. Prostě peníze ve zdravotnictví je zapotřebí alokovat maximálně efektivně s důrazem na zlepšení zdravotního stavu pacientů.“
Koalice Pirátů a Starostů ve svém společném programu navrhuje například možnost akreditovat společný vzdělávací program pro mladé lékaře skupinou nemocnic a tím zajistit jejich vzdělávání i v malých nemocnicích při udržení jeho kvality. Vedle toho navrhují i kodifikaci některých nových zdravotnických profesí a odpovídající přesun kompetencí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.