„Jsme svazáci. Měli bychom se poučit.“ Macronova slova mají v Česku ohlas

12.04.2023 17:34 | Rozhovor

Hrozí, že se Evropa stane vazalem USA? V reakci na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona se v rámci ankety pro ParlamentníListy.cz vyjádřili čeští politici napříč celým spektrem. Přišly i některé možná překvapivé odpovědi. Europoslanec Zdechovský považuje francouzského prezidenta za směšného. Naopak poslanec Patrik Nacher soudí, že by se Česká republika z chování velkých zemí měla poučit.

„Jsme svazáci. Měli bychom se poučit.“ Macronova slova mají v Česku ohlas
Foto: Repro Youtube
Popisek: Prezident Francie, Emmanuel Macron

Francouzský prezident Emmanuel Macron se po návratu z návštěvy Čínské lidové republiky obsáhle vyjádřil k budoucnosti Evropy, jejímu spojenectví se Spojenými státy a vyjádřil přesvědčení, že by kontinent měl hrát silnou velmocenskou roli. Základem podle něho je budovat na starém kontinentu strategickou nezávislost a například zajistit, že budeme schopní pokrýt poptávku v obranném a bezpečnostním sektoru sami bez masivních nákupů v USA.

Macron to zmínil v souvislosti s tím, že Evropa zvýšila v poslední době svou závislost na Spojených státech v oblasti zbraní a energetiky. Nyní bychom podle něho měli snížit svou závislost na exteritorialitě amerického dolaru. Konstatoval také, že těžko můžeme chtít jako Evropa řešit Tchaj-wan, když nejsme schopní vyřešit Ukrajinu.

Zeptali jsme se českých politiků, co bychom si ze slov francouzského prezidenta měli vzít. Zvláště co se týká prohlášení o závislosti na USA spolu s varováním, aby se evropský kontinent nestal „vazalem“ Spojených států.

„Společná a jednotná zahraniční politika, respektive geopolitická pozice Evropy s nějakou dlouhodobou strategií skutečně neexistuje. Alespoň já ji tedy nevidím. Rozhodně ale jejími nositeli nejsou a nemůžou být byrokraté v Bruselu,“ řekl nám šéf ústavně-právního výboru Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Tchaj-wan sice nemůžeme nechat stranou, ale soustředit se na vlastní politiku v Evropě bychom podle názoru významného pirátského politika měli. „Myšlenka zabezpečit se pro případ, že v amerických volbách 2024 zvítězí někdo k Evropě vyloženě nepřátelský, jako byl Donald Trump, je určitě smysluplná. Rozhodně to ale není důvod nechat Tchaj-wan na pospas Číně,“ míní europoslanec za Pirátskou stranu Mikuláš Peksa.

„Vyjádření prezidenta Macrona musí být tvrdým zásahem obhájců transatlantických vazeb u nás, tedy vládní pětikoalice. EU je slabá a nemá schopnosti řešení ani konfliktu na Ukrajině, natož na Tchaj-wanu. Řešením je budování co nejužší vazby suverénních států na bázi V4+. A prezident Macron chce v této věci mít vůdčí roli společně s Německem, aby EU nebyla vazalem USA,“ sděluje poslanec SPD Radovan Vích.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Chybí vyjadření naší "nejinteligentnější"političky Pekarové, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAlena F. , 12.04.2023 18:07:53
Nebo už to s ní seklo?

|  23 |  0

Další články z rubriky

Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

10:31 Vydávání Okamury? V koalici rozpaky. „Pocitově jsem proti“.

Poslanci by měli rozhodovat o policejní žádosti, zda vydají poslance a předsedu SPD Tomia Okamuru k …