Dva odlišné příběhy, v obou případech ovšem čeští občané skončili ve vězení v zahraničí. První je případ českého řidiče kamionu Jiřího Sagana, který byl ve Francii odsouzen na dva roky vězení za to, že údajně do země pašoval migranty. Realita byla nicméně spíš taková, že se migranti na Saganův kamion dostali bez jeho vědomí a Francouzi tvrdí, že jde o pašování a řidič si musí odpykat trest. Sagan je otec od rodiny a za jeho propuštění se snaží bojovat řada osobností. Zatím bez výsledku.
Druhý je případ dvaadvacetileté české společnice Terezy Hlůškové, kterou před více než rokem zadrželi v Pákistánu na letišti s kufrem, ve kterém pašovala bezmála devět kilogramů heroinu. Po 14 měsících se dočkala rozsudku, osm let a osm měsíců vězení v Pákistánu s tím, že jí v odvolacím řízení hrozí i vyšší trest.
Je správné, aby se český stát snažil dostat Hlůškovou do České republiky, kde by si trest odseděla? V Pákistánu ji totiž čeká dost drsná přeplněná věznice, kde se nejspíš s nikým nepářou. Zda by stát měl vyvinout úsilí i za cenu nákladů pro českou diplomacii, jsme se zeptali českých politků.
Prezident republiky Miloš Zeman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, že s ní určitě bude v kontaktu český konzulát, nicméně Česká republika nemá s Pákistánem uzavřenou smlouvu, na jejímž základě je možné vydat odsouzeného občana, aby si trest odseděl doma.
“Určitě náš konzulát s ní bude mít pravidelný kontakt. Nevím teď, jestli máme s Pákistánem dohodu o extradici, myslím, že ani nemáme. Takže můžeme o to sice požádat, ale vzhledem k charakteru tohoto trestného činu mám silné pochybnosti, zda by tato žádost byla uspokojivě vyřešena,” sdělil nám prezident.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka