Vyostřená debata nad obsahem migračního paktu EU pokračuje. Do české sněmovní debaty zasáhla dokonce i eurokomisařka pro vnitřní věci Ylva Johansson. Ta se "zastala" ministra vnitra Víta Rakušana, který čelí kritice, že veřejnosti lhal, když tvrdil, že pro Českou republiku dojednal v migračním paktu výjimku za to, že jsme již přijali statisíce ukrajinských uprchlíků.
Opozice i někteří politici vládní koalice se do Rakušana pustili s tím, že o výjimce lže, protože pakt nic takového neobsahuje. Nejostřeji takto vystoupil bývalý šéf TOP 09 a exministr Miroslav Kalousek, který rovnou ministra vnitra obvinil ze lži.
Kalousek se poté za své výroky omluvil, ovšem trvá na tom, že stávající podoba migračního paktu EU žádnou výjimku pro Českou republiku neobsahuje a mluvit o ní je zavádějící. Tématu se věnovala čtvrteční mimořádná schůze sněmovny. Tam šéf hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš hovořil o tom, že migrační pakt je největší zradou v novodobých dějinách země.
Na obranu českého ministra Víta Rakušana vystoupila eurokomisařka Johansson, která ovšem dle některých kritiků šéfovi resortu vnitra úplně nepomohla. Řekla totiž, že si Česko o výjimku může požádat, nikoli že jí už má nebo že ji dostane.
Zeptali jsme se v anketě českých politků, jak tuto debatu vnímají. A také, zda lze říci, kdo s migračním paktem mluví a nemluví pravdu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka