Loňského pietního aktu komunistů u Gottwaldova hrobu se zúčastnily desítky lidí, došlo k ostrým hádkám i drobným potyčkám, které musela řešit policie. Nic takového se letos nekonalo.
Žádný pietní akt jako v minulých letech se v podstatě nekonal. Ještě pár minut před patnáctou hodinou u hrobu, kde je vedle jiných pohřben Klement Gottwald s manželkou Martou, Gustou Fučíkovou a dalšími komunistickými osobnostmi, nebyla ani noha. Po chvíli se dostavili zhruba čtyři protikomunističtí aktivisté s transparenty a mlčky postávali před hrobem.
Marta Semelová chyběla
Teprve po několika dalších minutách spořádaně přišlo asi sedm komunistů s kyticí, kterou položili na hrobku a otočili se k odchodu. Žádné projevy, žádný zpěv internacionály, jak bývalo zvykem. Oba malé tábory si pouze vyměnily několik jízlivých slov.
Nepřišla ani pražská komunistická poslankyně Marta Semelová, kterou za tyto její aktivity v minulosti někteří spolustraníci kritizovali. Semelová totiž v minulých letech čelila trestním oznámením za obsah projevů, které u hrobu pronesla. Chválila v nich totiž komunistický režim a loni například řekla, že události v únoru 1948 otevřely cestu k naději lidstva.
Díky Gottwaldovi prý měli lidé 40 let práci
„Máte zmatek v hlavě, díky Klementu Gottwaldovi tady lidi měli čtyřicet let práci!“ reagoval postarší pán na poznámky odpůrců o vrazích a zločinném režimu.
„A co ti lidé v uranových dolech, co ti popravení? To vám nic neříká?“ nedali se odbít antikomunisté. I na to ale byla odpověď: „Když někdo dělal lumpárny proti státu, musel s trestem počítat. Nevíte, o čem mluvíte, sem chodí lidi každý den a nosí sem kytky!“ dodal starší příznivec „prvního dělnického prezidenta“ a vydal se k odchodu.
„Hele, nevyndáme ho?“
Tím ale celá akce neskončila. S pěti až sedmi komunisty se u hrobky minula možná až dvacítka antikomunistů s velkými transparenty, ostrými protikomunistickými hesly i oblečením.
„Právě jsem se vrátil z hrobu!“ parafrázoval ironicky výkřikem jeden z nich při příchodu k hrobu známý Gottwaldův výrok „právě jsem se vrátil z Hradu“. Odpůrci komunismu i současné Komunistické strany Čech a Moravy však byli zjevně zklamáni, že neměli možnost si s obdivovateli prezidenta Gottwalda „podiskutovat“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka