Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného

18.12.2024 16:20 | Komentář

Bývalá eurokomisařka Věra Jourová už našla nové uplatnění. Kromě místa v poradním sboru prezidenta Pavla bude nově reprezentovat nejstarší univerzitu našeho státu. Stane se totiž prorektorkou Univerzity Karlovy. Jak tuto skutečnost hodnotí čeští politici? Zeptali jsme se v anketě.

Jourová na UK? „Výsměch,“ ozývá se. Ale i něco jiného
Foto: Daniela Černá
Popisek: Věra Jourová

„Bývalá eurokomisařka Věra Jourová se stane prorektorkou Univerzity Karlovy (UK), záměr rektorky Mileny Králíčkové schválil akademický senát školy. Jourová by měla mít na starosti rozvoj lidských zdrojů i nové technologie. Králíčková jmenuje Jourovou prorektorkou pro rozvoj lidských zdrojů a nové technologie od ledna,“ uvedla na dotaz ČTK Lucie Přívětivá.

Senátor Zdeněk Hraba si nemyslí, že je to pro Karlovu univerzitu dobré řešení. „Vedení by mělo dobře vědět, jak univerzita po technické, akademické i organizační stránce funguje, jak je ‚užívána‘ studenty, učiteli, vědci i ostatním personálem. Ten nebo ta, kdo přijde takto zvenčí (bez jakékoli zkušenosti odjinud), tohle prostě znát nemůže a těžko lze hovořit o posile,“ míní konzervativní politik.

Nástup Jourové do vysoké akademické funkce není v pořádku ani podle poslance SPD Radovana Vícha. „Je to výsměch celé akademické obci,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz.

„České univerzity obvykle do vedení volí osobnosti s bohatou akademickou kariérou, mimo jiné i proto, aby studenty jejich příklad motivoval k vědecké dráze. Volba bývalé ministryně a eurokomisařky vypadá spíš jako trafika než ocenění pedagogické a výzkumné kariéry. Má to UK a paní Jourová zapotřebí?“ ptá se šéfka Sociální demokracie Jana Maláčová.

Jiný pohled na věc prezentuje předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. „Je to manažerská role, takže v tom problém nevidím. Naopak je žádoucí, aby univerzity pomohli rozhýbat lidé zvenku, z byznysu i veřejné sféry, pokud budou mít stále širokou akademickou většinu,“ uvedl.

„Není to jen o akademickém titulu, ale hlavně o odborných znalostech, praxi a zkušenostech. V pořádku to samozřejmě není, protože se z těchto pozic stávají ‚trafiky‘, zda je nazveme politické, nebo evropské, vyjde to nastejno. Podloženo odborně to není ničím, a zde by měla být odborná elita. Alespoň my jsme to vždy tak vnímali. Věra Jourová může být ze dne na den jistě posilou nějakého podniku, já ji kdysi poznala jako ambiciózní ženu, ale ne být ze dne na den prorektorkou světové univerzity, to jsou jiné světy. Ačkoli – u nás může, jak vidíme. Ačkoli u nás je možných víc věcí,“ řekla redakci senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Rektálka UK ví, co je její politickou povinností, tak si vzala to cenzorskou služku Bruselu za vrchní kádrovačku., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusefuki , 18.12.2024 17:29:04
A komunistický lampasák nechtěl zůstat pozadu, tak také korýtko přihodil.

|  18 |  0

Další články z rubriky

STAČILO! a Paroubek se nedohodli

15:30 STAČILO! a Paroubek se nedohodli

ČSSD vedená expremiérem Jiřím Paroubkem nebude součástí koalice STAČILO! do podzimních sněmovních vo…