Předseda SPD Tomio Okamura ve Sněmovně oznámil, že jim zde leží zákon na zákaz islámského zahalování. „Ale není to jenom islámské, týká se to i zahalování obličeje s náboženským podtextem a je to přesně zákon, který je opsán, je to funkční model, funkční zákon, už platí v Rakousku a v Dánsku. Takže tady nemá smysl řešit, jestli to jde, nebo nejde. Prostě to jde,“ uvedl Okamura.
Zkritizoval dosluhující veřejnou ochránkyni práv Annu Šabatovou, že se zastávala somálské studentky ve sporu s pražskou Střední zdravotnickou školou o to, zda smí ve škole nosit šátek. Připomněl, že Nejvyšší soud vyhověl dovolání studentky. Soud rozhodl, že Česko musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus a nesmí diskriminovat, či naopak zvýhodňovat některý z náboženských směrů.
Šabatovou považuje za ochránkyni práv islámu a muslimů. „Jsem rád, že konečně těch šest let uplynulo a že konečně končí. A doufám, že tam bude někdo, kdo bude hájit práva slušných a řádných lidí,“ dodal předseda hnutí SPD.
„Může mi někdo vysvětlit, jak paní soudkyně přišla k tomu, jestli to je na základě nějakého posudku, nebo paní ombudsmanka, že jde v tomto případě o náboženský symbol, když to nikdo nedodržuje?“ reagoval na soudní verdikt o právu nosit šátek poslanec za ANO Pavel Plzák.
Místopředseda Pirátské strany Pikal mu pak v rozpravě odpověděl: „K tomu zahalování jako náboženskému symbolu bych vybral z křesťanství první list apoštola Pavla Korintským, kde se v kapitole 11 píše, že ženy na sebe mají brát závoj, pokud jsou při modlitbě nebo při hlásání slova proroků.“
„Zákon o zákazu zahalování by pravděpodobně zakázal maškarní plesy a zcela určitě v té formulaci, jak je nastaven, by zakázal závoje nevěst,“ varoval místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na závěr.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab