Začala schůze Poslanecké sněmovny, která má rozhodnout o vyjádření důvěry či nedůvěry menšinové jednobarevné vládě Andreje Babiše (ANO). A hned mezi prvními vystoupil šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek (KDU-ČSL) a navrhl přerušit schůzi do doby, dokud nebude rozhodnuto o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání. Návrh však nebyl přijat, hlasovalo pro něj pouze 58 poslanců, 116 jich bylo proti.
Hned po něm ale nastoupil za pultík šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Ráno před osmou hodinou pan premiér na brífinku osočoval všechny a všechno ze spiknutí a z účelových lží a z komplotu, aby byl prý znevěrohodněn jako předseda vlády. Samozřejmě jsem byl tradičně mezi osočovanými,“ začal Kalousek napínat své kolegy. A pak se rozjel vysvětlovat, co všechno prý ráno Babiš v rámci brífinku uvedl.
„Chtěl bych jen zvýraznit větu, kterou předseda vlády řekl. A to, že v roce 2012 po jeho nástupu do politiky zadal ministr financí Kalousek speciální audit s cílem: Najděte něco na Babiše, za každou cenu najděte něco na farmě!“ sděloval dle Kalouska ráno Babiš.
Podle šéfa klubu topky byl rok 2012 rozhodné období, kdy Babiš farmu Čapí hnízdo vlastnit nesměl, protože jinak by neměl nárok na dotaci a dopustil by se daňového podvodu.
„Také nám pan Babiš poměrně dlouhou dobu tvrdil, že vůbec netuší, komu farma v roce 2012 patřila, a až při mimořádné schůzi přiznal, že v rozhodném období ty anonymní akcie vlastnily – tedy i v roce 2012 – jeho dvě děti a partnerka. Dnes ráno však přiznal, že v roce 2012 mu ta farma patřila. Jak jinak mohl Kalousek poslat ten audit na Babiše? On se asi domníval, že já jsem se dozvěděl tuto informaci, kterou měl jenom on. Já jsem ale opravdu v té době nevěděl! On však ano a touto větou se sám Babiš před veřejností usvědčil. Chtěl bych vám poděkovat. Otevřenost nade vše!“ dodal Kalousek na vrub premiéra.
Nic si z toho nedělali...
Nutno dodat, že premiér Babiš v tu chvíli seděl za Kalouskem a bylo vidět na něm a také na ministrovi zahraničí Martinu Stropnickém (ANO) a vicepremiérovi Richardu Brabcovi (ANO), že si z jeho slov příliš mnoho nedělají.
Poté si vzal slovo Václav Klaus mladší. Bagatelizoval dopad a význam kauzy Čapí hnízdo a zaútočil na princip evropských dotací jako celku. „Tři čtvrtiny evropských dotací jsou zlodějna! Dotace určená pro malé podniky skončila v Agrofertu. Buď se jedná o podvod, nebo byly splněny podmínky a budou to řešit kohorty právníků. Mě ani nezajímá, k čemu dojdou,“ prohlásil také. V sále se na to rozezněl potlesk z řad hnutí ANO. Klaus nadto zmínil, že bereme peníze daňovým poplatníkům, českým učitelkám a českým sestřičkám a pak je posíláme do Bruselu a „velcí zloději jdou nastavovat operační programy“. „Už není normální pracovat, normální je čerpat,“ zahřměl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová