Americký prezident Barack Obama řekl, že USA zatím zásah v Iráku neplánují, i když jsou k němu připraveny. Spojené státy svrhly před jedenácti lety diktátorský, avšak sekulární, režim prezidenta Saddáma Husajna a nacionalistické a socialistické arabské strany BAAS, který například toleroval křesťany. Odhaduje se, že před invazí v Iráku žily až dva miliony křesťanů. Nyní toto číslo spadlo na méně než 450 000 a rychle klesá.
ParlamentníListy.cz se dotázaly českých politiků, zda s odstupem a s přihlédnutím k dnešnímu vývoji byla invaze Spojených států amerických v Iráku v roce 2003 správná.
Chybná strategie implementovat demokracii na Blízký východ
„Chyby tkvěly v ´kdy´ a ´jak´, nikoli pak v ´jestli´,“ reagoval stručně předseda TOP 09 a předseda Zahraničního výboru sněmovny Karel Schwarzenberg.
„Nechtějte po mně historické soudy. Principiálně je vždy správné svrhnout diktaturu, která ničí a zabíjí své občany. Je ovšem dobré nelhat, nepodvádět a nepoužívat boj za demokracii jako záminku pro komerční cíle. Potom sebelepší boj ztrácí na legitimitě. V Iráku se tak stalo. Ale společnost je tak rozdělena z daleko více důvodů. Jedny z nejzásadnějších jsou militantní vražedné frakce islámu. To je ten problém, který se musíme naučit vidět,“ prohlásil předseda Úsvitu a poslanec Tomio Okamura.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík